Çalışanların, psikolojik güçlendirmeye ilişkin algılarının performansları üzerindeki etkisi: İşveren çekiciliği algısının aracı ve Hofstede'nin kültürel boyutlarının düzenleyici rolü - Türkiye ve Fransa alan araştırması
The effect of employees' psychological empowerment perceptions on their performance: The moderator role of the employer attractiveness and the mediator role of Hofstede's cultural dimensions - Field research in Turkey and France
  1. Tez No: 585554
  2. Yazar: HATİCE TORUNTAY TEMTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletme alanında yeni bir kavram olan ve işveren markalama ile iç markalama kavramlarının bir bileşeni olan İşveren Çekiciliğinin, çalışanların Psikolojik Güçlendirmeye ilişkin algılarının Performansları üzerindeki etkisinde aracı rolünü tanımlamak; araştırma Türkiye ve Fransa'da yürütüldüğü için Hofstede'nin Kültürel Değerlerinin Güç Mesafesi, Bireyselcilik – Toplulukçuluk, Kadınlık – Erkeklik, Belirsizlikten Kaçınma, Uzun Zamana Odaklanma – Kısa Zamana Odaklanma boyutlarının düzenleyici rolünü araştırmak; çalışanların Psikolojik Güçlendirme, algılarının iş performanslarına etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, bankacılık ve finans hizmetler, ilaç ve sağlık, sanayi, eğitim, bilgi teknolojileri ve hizmet sektörlerinde çalışan 404 kişi oluşturmaktadır. Araştırma Hofstede'nin Kültürel Değerleri açısından incelendiği için katılımcıların 202'si Türkiye'de, 202'si Fransa'da çalışan kişilerden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan anket 70 sorudan oluşmaktadır. Anketten elde edilen veriler SPSS 21.00 (Statistical Package for the Social Sciences) and AMOS 21.00 (Analysis of Moment Structures) istatistik programları ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; çalışanların, Psikolojik Güçlendirmeye ilişkin algılarının Performansları üzerinde doğrudan etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan; çalışanların, Psikolojik Güçlendirmeye ilişkin algılarının Performansları üzerinde etkisinde Hofstede'nin Kültürel Değerleri'nin düzenleyici rolü olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların, Psikolojik Güçlendirmeye ilişkin algılarının Performansları üzerindeki etkisinde İşveren Çekiciliği algısının aracı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine whether employer attractiveness, a developing concept in the management field and a component of employer branding and internal marketing would moderate; and as this survey was conducted in Turkey and France, Hofstede's Cultural Dimensions which are Power Distance, Individualism versus Collectivism, Masculinity versus Femininity, Uncertainty Avoidance, Long Term Orientation versus Short Term Orientation would mediate and to discover the effect of employees' psychological empowerment perceptions on their job performance. The research sample consists of 404 participants; 202 participants in Turkey and 202 participants in France in different sectors including, banking and financial services, pharmaceutical and health, industry, education and information technologies and service. A survey used consists of 70 items. Data obtained from the survey were analysed through the SPSS 21.00 (Statistical Package for the Social Sciences) and AMOS 21.00 (Analysis of Moment Structures) statistics package programs. According to the results, employer attractiveness has a positive and significant effect on the psychological empowerment. Moreover, job performance has a positive and significant effect on psychological empowerment. On the other hand, job performance does not have a positive and significant effect on employer attractiveness. It is concluded that employer attractiveness has a moderator role effect on the impact of psychological empowerment on job performance. ANOVA analyses were conducted for this study to search for the differences between France and Turkey participants and it is concluded that Hofstede's Cultural Dimensions does not have a mediator role on the impact of psychological empowerment on job performance.