Dönel iş parçaları için bilgisayar destekli süreç planlama sisteminin geliştirilmesi
Computer aided process planning system development for rotational workpiece
- Tez No: 58558
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
DÖNEL İŞ PARÇALARI IÇIN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SÜREÇ PLANLAMA SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ Ali ORAL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Ph.D. Tezi / Tez Danışmanı: Doç.Dr. M.Cemal ÇAKTR) Balıkesir, 1997 Dönel iş parçalarının imalatı için geliştirilen üretken süreç planlama sistemi ile deneyimli süreç planlamacılarına olan gereksinimin azaltılması ve tasarım bilgilerinin imalat bilgilerine dönüştürülmesinde güvenilir sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen sistem, iş parçası geometrisi ve teknolojik gereksinimler gözönüne alınarak, işlenebilirlik verilerinin seçimi, takım tezgahı seçimi, iş parçasmm bağlama yöntemi seçimi, kesici takım seçimi, işlem ve takım sırası optimizasyonu, işlem planlama ve süreç planlama alt modüllerinden oluşturulmuştur. Süreç planlama sisteminde, imalat işleminde verilecek bütün kararlar, önceden tanımlanmış kurallardan yararlanarak yazılım tarafından otomatik olarak verilmektedir. Bu çalışmada ROC yöntemi esas alınarak minimum takım değişikliği ve parça üzerindeki unsurlara erişim için, takım sırası ve işlem sırasının belirlenmesi amacıyla yeni bir optimizasyon yöntemi geliştirilmiştir. Borland Pascal 7.0 ile geliştirilen yazılım (DİP-BDSP), dönel iş parçalan için süreç planım, işlenebilirlik verilerinin belirlenmesi işlemi dışındaki diğer tüm işlemleri insan müdahalesi olmaksızın çok kısa sürede gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER ADDED PROCESS PLANNING SYSTEM DEVELOPMENT FOR ROTATIONAL WORKPDECE Ali ORAL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering Ph.D. Thesis / Supervisor : Assoc. Prof.Dr. M. Cemal ÇAIOR The aim of to procedure reliable results for generative process planing from acquiring manufacturing knowledge of rotational workpieces without an expert process planer interaction during their manufacturing. This has been achieved by converting from design knowledge into manufacturing knowledge. The proposed system has been consist of machinability data selection, machine tool selection, work holder method selection, cutting tool selection, operation and cutting tool sequence optimisation, operation and process planning modules. The proced process planning system is using previously described rules during the manufacturing of rotational work pieces. The study has been based on ROC. With this study, these have been achieved; minimum tool changing and using a database about on the features of workpieces and decision making for operation sequence with on its optimisation. Pascal programming language has been used for development of application program (DIP-BDSP). Apart from the determination of machinability data, all other processes are carried out and completed in a short time, without having any human interaction.