Nazogastrik tüpün doğru yerleştirilmesinde stetoskopla dinleme, kolorimetrik kapnometri ve pH ölçümü yöntemlerinin etkililiği
Effectiveness of the auscultatory, colorimetric capnometry and pH measurement methods to confirm the position of a Nasogastric tube
  1. Tez No: 585595
  2. Yazar: NİHAL TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, stetoskop ile dinleme, kolorimetrik kapnometri ve pH ölçüm yöntemlerinin nazogastrik tüp yerleşimini belirlemedeki etkililiğinin incelenmesi ve radyografinin yerine kullanılabilecek en güvenilir hasta başı yöntemin belirlenmesi amacıyla metodolojik olarak planlanmıştır. Araştırma, 1 Nisan 2018-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi yetişkin yoğun bakım ünitelerinde (koroner yoğun bakım, genel yoğun bakım, cerrahi yoğun bakım, nöroloji yoğun bakım) yürütülmüştür. Örneklem kriterlerine uyan hastalar içerisinden olasılıksız örneklem tekniği kullanılarak seçilen ve yeni uygulanan 88 nazogastrik tüp uygulaması çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada uygulanan nazogastrik tüplerin yerleşim yerlerinin belirlenmesi için; steteskopla dinleme, kolorimetrik kapnometri ve pH yöntemi olmak üzere üç yöntem kullanılmıştır. Nazogastrik tüpün yerleşim yerinin ilk doğrulaması klinik hemşiresi tarafından stetoskopla dinleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İlk doğrulamanın ardından aynı hasta üzerinde araştırmacı tarafından kolorimetrik kapnometri cihazı ile ikinci bir doğrulama yapılmıştır. Cihazın belirttiği sonuç kayıt edildikten sonra son olarak araştırmacı tarafından mide sıvısı çekilerek sıvının pH ölçümü gerçekleştirilmiştir. Nazogastrik tüp uygulamasının yerleşim yeri stetoskopla dinleme, kolorimetrik kapnometri ve pH ölçümü yöntemleri ile yapılan doğrulamanın hemen ardından eş zamanlı çekilen radyolojik filmler (altın standart) ile doğrulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Eta analizi, Cohen Kappa uyumluluk testi ve yöntemlerin duyarlılık ve özgüllüklerine ilişkin analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a methodological study with the aim of investigation of the efficacy of auscultation, colorimetric capnometry and pH measurement methods used to verify the correct placement of the nasogastric tube and determining the most reliable method to be used in place of radiography. The research was conducted between 1 April 2018 and 30 April 2019 in adult intensive care units (coronary intensive care, general intensive care, surgical intensive care and neurology intensive care) of Söke Fehime Faik Kocagöz State Hospital. The study group was formed with newly applied 88 nasogastric tubes which were selected by using the non-probability sampling technique in patients who suitable for the sample criteria. For the determination of placement locations of nazogastric tubes, three methods as colorimetric capnometry, auscultation and pH method were used. The first confirmation of the placement of the nasogastric tube was performed by a clinical nurse with auscultation. After the first confirmation, a second confirmation was performed by the researcher with colorimetric capnometry technique on the same patient. After recording the result of the colorimetric capnometry, finally, gastric fluid was withdrawn by the researcher and pH of the fluid was measured. The location of the nasogastric tubes were confirmed by simultaneous taken radiological films (gold standard), following the confirmation with auscultation, colorimetric capnometry and pH measurement methods. In the statistical analysis of the data, descriptive statistics, Eta analysis and the Cohen Kappa compliance test were used to analyze the sensitivity and specificity of the methods.