Tip 2 diyabetes mellitus tanısı olan hastaların son beş yıldaki HBA1c ve metabolik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of HBA1c and metabolic parameters of the patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus in the last five years
- Tez No: 585596
- Danışmanlar: UZMAN NİSBET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tip 2 diyabetes mellitus tüm dünyada prevelansı hızla artan ciddi bir halk sağlığı problemidir. Tüm dünyada gerek kardiyovasküler hastalıklara katkıda bulunarak gerekse direkt olarak mortaliteye neden olan ilk sıradaki hastalık gruplarında yer almaktadır. Diyabetes mellitus mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarla hemen hemen tüm kardiyovasküler sistemi etkilemektedir. Bu nedenle diyabetes mellitus periferik arter hastalığı, serebrovasküler hastalıklar ve diğer aterosklerotik hastalıkların etyopatogenezinde büyük bir rol oynamaktadır. Dünyada birçok merkezde gerçek yaşam verileri ile ülkelerin diyabet kontrol düzeyleri ve metabolik düzeyleri hakkında çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizde tip 2 diyabetli hastalarda diyabet regülasyonunun ve metabolik düzeyin ne durumda olduğu hakkında kapsamlı çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle Türkiye'de referans bir hastane olan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi hedeflerine ne düzeyde ulaşıldığı, hangi ilaçlarla bu hedeflere ulaşıldığı, tip 2 diyabetes mellitus hastalarında metabolik parametrelerin ne düzeyde olduğunu ve eşlik eden komorbiditelerini araştırmak için bu çalışma planlandı. Çalışmaya tip 2 diyabetes mellitus tanısı olan ve bir yılda en az 3-6 ay aralıklarla en az 2 kere HbA1c düzeyi bakılan toplamda 2952 hasta dahil edildi.Cinsiyete, yaşa, diyabet süresine, HbA1c düzeyine, LDL-kolesterol düzeyine, mikro-makrovasküler komplikasyon ve tedavi rejimlerine göre analizler yapıldı. Çalışmamıza 2952 adet son beş yıl içerisinde hastanemize başvurusu olan ve bir yılda en az 3-6 ay aralıklarla en az 2 kere HbA1c düzeyi bakılan hastalar dahil edildi. Ortanca diyabet süresi 10 yıl olarak saptandı. Ortanca açlık kan şekeri düzeyi 158 mg/dl, ortanca tokluk kan şekeri düzeyi 243 mg/dl ve ortalama HbA1c 8,3 ± 1,7 olarak bulundu. Hastaların %22'sinde HbA1c düzeyinin %7'nin altında; %78'inde ise HbA1c düzeyinin %7 ve üzerinde olduğu saptandı. Çalışmamızda tüm popülasyonda ortanca GFR düzeyi 88 ml/min/1.73m2 olarak saptandı. GFR'si 60 ml/min/1.73m2 olan hasta düzeyi ise %85,9 olarak saptandı. Bizim çalışmamızda ortanca LDL-kolesterol düzeyi, tüm popülasyonda 108 mg/dl, ortalama HDL-kolesterol düzeyi 46,9 ± 12,6 mg/dl ve ortanca trigliserid düzeyi 155 mg/dl saptandı. Çalışmamızda LDL– kolesterol düzeyi hedef aralıkta (
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is a serious public health problem with an increasing prevalence all over the world. It is within the first disease group contributing to cardiovascular diseases and directly causing mortality all around the world. Diabetes mellitus affects almost the whole cardiovascular system with microvascular and macrovascular complications. Thus, diabetes mellitus has a crucial role in etiopathogenesis of peripheral arterial disease, cerebrovascular diseases and other atherosclerotic diseases. There have been a number of global studies on diabetes control levels and metabolic levels of countries with real-life data in numerous centers. There is a limited number of studies on diabetes regulation and the status of metabolic level of type 2 diabetes mellitus patients in our country. Hence, this study was devised to study the level of achievement for treatment targets, the medicines leading to these targets, the level of metabolic parameters in type 2 diabetes mellitus patients, and accompanying comorbidities in Ankara Numune Training and Research Hospital, a reference hospital in Turkey. 2952 patients in total were incorporated into the study who were diagnosed with type 2 diabetes mellitus and checked for HbA1c levels at least 2 times with a 3-6 month-intervals. Analyses were conducted in relation to gender, age, diabetes duration, HbA1c level, LDL-cholesterol level, micro-and macro-vascular complications and treatment regimes. 2952 patients were incorporated into our study, who were followed in our hospital within the last five years and checked for HbA1c levels at least 2 times with 3-6 month-intervals. Median diabetes duration was detected as 10 years. Median fasting blood sugar levels was found as 158 mg/dl, median postprandial blood sugar level as 243 mg/dl, and mean HbA1c as 8.3 ± 1.7. HbA1c levels of 22% of the patients were detected to be below 7%, and HbA1c levels of 78% of the patients were detected as 7% and above. In our study, median GFR levels of the whole population was detected as 88 ml/min/1.73m2. The level of patients with a GFR 60 ml/min/1.73m2 was detected as 85.9%. In our study, median LDL-cholesterol level was detected as 108 mg/dl, mean HDL-cholesterol level as 46.9 ± 12.6 mg/dl and median triglyceride level as 155 mg/dl in the whole population. In our study, the level of patients within the target interval (