Nazogastrik tüpün tespitinde silikon ve akrilik tıbbi yapıştırıcı bantlarının cilt yaralanması üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of silicone and acrylic medical adhesive tapes on skin i̇njury in fixation of the nasogastric tube
  1. Tez No: 898875
  2. Yazar: EBRU ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD, DOÇ. DR. NİLAY DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nazogastrik Tüpün Tespitinde Silikon ve Akrilik Tıbbi Yapıştırıcı Bantlarının Cilt Yaralanması Üzerine Etkisinin Karşılaştırılması Randomize kontrollü deneysel özellikteki bu çalışma yoğun bakımda izlenmekte olan hastalarda nazogastrik tüpün tespitinde silikon ve akrilik tıbbi yapıştırıcı bantlarının cilt yaralanması üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yürütüldü. Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01.06.2022 – 31.12.2023 tarihleri arasında yatan NGT takılı olan hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini bu tarih aralığında Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi 'nde yatan, nazogastrik tüp takılı olan, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, 76 hasta oluşturdu. Hastalar yaşa göre tabakalara ayrılarak, blok randomizasyon yöntemi ile kontrol ve deney gruplarına atandı. Kontrol grubundaki hastaların nazogastrik tüpü rutin uygulamada kullanılan akrilik tıbbi yapıştırıcı bantla, deney grubundaki hastaların ise silikon tıbbi yapıştırıcı bant ile sabitlendi. NGT takılmasını takip eden ikinci günden itibaren, nazogastrik tüpün tespitini sağlayan tıbbi yapıştırıcı bant, distile su emdirilmiş steril tampon ile ıslatılarak çıkartılmış ve hastanın burun derisi 7 gün boyunca her defasında 10 dakika boyunca eritem, ödem, denüdasyon, kurut, enfeksiyon, vezikül varlığı açısından gözlemlendikten sonra aynı tıbbi yapıştırıcı bant tekrar uygulanarak tüp sabitlendi. Toplanan veriler SPSS 25.0 programında analiz edildi. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Pearson Ki-kare testi ve Fisher'in Tam olasılık testi kullanılmıştır. Silikon ve akrilik tıbbi yapıştırıcı bant kullanılan iki grupta cilt yaralanması yönünden anlamlı fark saptanmadı (p=,089). Kontrol grubunda diyabet tanısı almanın ve albümin değerinin TYBCY gelişmesinde etkisi olduğu saptanırken, her iki grupta da sigara, antiagregan-antikoagülan, kortikosteroid ilaç kullanımının ve eşlik eden hastalığa sahip olmanın TYBCY gelişmesi üzerinde etkisinin olmadığı saptandı. Toplam yapıştırıcı değiştirme sıklığı ve ağrı yönünden iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç olarak iki farklı tıbbi yapıştırıcı bant türünün cilt yaralanması gelişmesi yönünden etkisinin olmadığı, silikon tıbbi yapıştırıcı bantın ağrı varlığını azalttığı ancak toplam yapıştırıcı değiştirme sıklığının akrilik yapıştırıcıya oranla daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Comparıson Of The Effect Of Sılıcone And Acrylıc Medıcal Adhesıve Tapes On Skın İnjury In Fıxatıon Of The Nasogastrıc Tube This randomized controlled experimental study was conducted to compare the effects of silicone and acrylic medical adhesive tapes on medical-adhesive related skin injury in the fixation of nasogastric tubes in patients being monitored in intensive care. The population of the research consisted of patients with nasogastric tubes who were hospitalized in the Neurology Intensive Care Unit of Ege University Hospital (Health Practice and Research Center) between the dates of 01.06.2022 and 31.12.2023. The sample of the study consisted of 76 patients who were hospitalized in the Neurology Intensive Care Unit during this date range, had a nasogastric tube inserted, complied with the limitations of the study and agreed to participate in the study. Patients were stratified according to their age groups and assigned to experimental and control groups by block randomisation technique. The nasogastric tube of the patients in the control group was fixed with acrylic medical adhesive tape which is used in routine practice, and the nasogastric tube of the patients in the experimental group was fixed with silicone medical adhesive tape. Starting from the second day following the nasogastric tube insertion, the medical adhesive tape that enables the fixation of the nasogastric tube was removed by wetting it with a sterile tampon impregnated with distilled water, and the patient's nasal skin was observed for 10 minutes each time, during 7 days for the presence of erythema, edema, denudation, dryness, infection, and vesicles. Then, the same medical adhesive tape was applied again and the tube was fixed. The data were analyzed in SPSS 25.0 program. Mann-Whitney U test, Pearson Chi-square test and Fisher's Exact probability test were used to analyze the data. The nasogastric tube of the patients in the control group was fixed with acrylic medical adhesive tape which is used in routine practice, and the nasogastric tube of the patients in the experimental group was fixed with silicone medical adhesive tape. No statistically singificant difference was found in terms of skin injury in patients in the two groups where silicone and acrylic medical adhesive tape were used (p=,089). A statistically significant difference was found between the two groups in terms of total adhesive replacement frequency and existence of pain. As a result, it was determined that two different types of medical adhesive had no effect on the development of skin injuries, silicone medical adhesive tape reduced the presence of pain, but the total frequency of adhesive replacement was higher for silicone medical adhesive tape than for acrylic adhesive.