Nazogastrik tüpün doğru yerleştirilmesinde steteskopla dinleme ve pH ölçümü yöntemlerinin etkililiğinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of the auscultatory and pH methods in predicting nasogastric tube placement
  1. Tez No: 156189
  2. Yazar: AYŞE SAN TURGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET NAZOGASTRİK TÜPÜN DOĞRU YERLEŞTİRİLMESİNDE STETESKOP İLE DİNLEME VE pH YÖNTEMLERİNİN ETKİLİLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu araştırma, steteskop ile pH ölçüm yöntemlerinin beslenme tüpü yerleşimini belirlemedeki etkililiğini incelemek için metodolojik olarak planlanmıştır. Araştırma, 20 Nisan 2004 ve 31 Temmuz 2004 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi" nde yürütülmüştür. Olasılıksız örneklem tekniği kullanılarak yeni takılan beslenme tüpleri çalışma grubunu oluşturmuştur. Steteskop ile dinleme ve pH ölçüm yöntemi kullanılan toplam 44 beslenme tüpü uygulaması eş zamanlı beslenme tüpü yerinin saptamak için çekilen radyolojik filmler ile incelendi. Tüp yerini belirlemek için hemşireler steteskop ile dinleme yöntemini kullandı, aynı anda araştırmacı beslenme tüpünden sıvı aspire etti ve beş dakika içinde tüp yerinin saptamak için radyografiler çekildi. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi sayı, yüzde, eta analizi ve Cohen KAPPA uyumluluk testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, beslenme tüplerinden aspire edilen sıvıların %88.6'sının pH değerleri 0 ile 5 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARED OF EFFECTIVENESS OF THE AUSCULTATORY AND pH METHODS IN PREDICTING NASOGASTRIC TUBE PLACEMENT This research has been planned to be methodological in order to investigate effectiveness of the auscultatory and pH methods in predicting feeding tube placement. The research was carried out in Acutely Care Unit of Department of Neurology in Ege University Hospital between the dates of April 20 2004 and July 31 2004. By using non-random sampling technique, newly inserted feeding tubes have been constituted a study group. Using the auscultatory and pH methods, a total of 44 feeding tubes applications were investigated concurrently with X-rays to determine feeding tube position. Staff nurses for predicted tube position used the auscultatory method; concurrent researcher aspirated fluid from feeding tube and within 5 minutes of radiographs took to determine tube location. The statistics evaluations of the data were done by using number- percent, eta analysis, and Cohen's KAPPA conformity test. According to the results of research, 88.6% of the fluids of aspirate from feeding tubes had found pH values between 0 and S.