Ankara'daki uzmanlık eğitimi alan aile hekimlerinin fibromiyalji sendromu hakkında bilgi düzeyleri ve yaklaşımları
Knowledge levels and approaches of family physicians receiving specialty education in Ankara about fibromialgy syndrome
  1. Tez No: 585604
  2. Yazar: FATİH KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Fibromiyalji Sendromu (FMS), etyolojisi henüz kesin olarak ortaya koyulamamış, özellikle kadın cinsiyette ve 40-60 yaş aralığında sık görülen, hastaların genellikle kronik yaygın ağrılardan şikâyet ettiği bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. FMS prevelansı yetişkinlerde %2-8, çocuklarda ise %1.2-6.5 aralığında olup kadınlarda 4-9 kat daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu hastalara tanı koymak için her ne kadar tanı kriterleri geliştirilmiş olsa da hastaların tanı alma süreleri ortalama olarak 2-3 seneyi bulmaktadır. Bu süre zarfında FMS hastaları birçok doktora başvurmakta, gereksiz tanısal işleme ve tedaviye maruz kalmaktadır. Bu bağlamda toplumdaki bütün hastalarla, hastalık ayırt etmeksizin ve sürekli temas halinde olan aile hekimlerine, sadece fizik muayene ile tanı koyulabilen bir hastalık olan FMS hakkında önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmada Ankara'daki uzmanlık eğitimi alan aile hekimlerinin FMS hakkındaki bilgi düzeyleri ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. 2019 yılı itibarı ile Ankara'da Aile hekimi olarak çalışan ve uzmanlık eğitimi almış veya halen alıyor olan tüm Aile hekimliği uzmanları ve asistanları çalışma evrenimizi oluşturmaktadır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan Aile hekimleri, yüz yüze ve internet üzerinden anket uygulama yöntemleri ile çalışmaya alınmıştır. Özgün olarak yapılandırılmış ve araştırmacılar tarafından hazırlanan 21 soruluk bir anket Şubat 2019- Mayıs 2019 tarihleri arasında gerekli izinler alındıktan sonra uygulanmıştır. Çalışmada tüm evrene ulaşılması hedeflenmiş ve ulaşılmak istenen en düşük katılımcı sayısı %5 hata ve %95 güven seviyesi için, 198 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a musculoskeletal disease that etiology could not established yet, especially common in female sex and 40-60 age group, which patients generally complain of chronic diffuse pain. FMS prevalence is 2-8% in adults and 1.2-6.5% in children; 4-9 times more common in women. Although diagnostic criteria have been developed to diagnose these patients, the average duration of diagnosis is 2-3 years. During this period, FMS patients consult many doctors and subjected to unnecessary diagnostic procedures and treatment. In this context, family physicians who are in constant contact with all patients in the society, regardless of the disease, have important duties about FMS, a disease that can only be diagnosed by physical examination. The aim of this study was to evaluate the knowledge levels and approaches of residents training in family medicine in Ankara on FMS. Materials and Methods: This is a descriptive, cross-sectional study. As of 2019, all physicians who work as a family physician in Ankara and who have received specialist training or are currently receiving are our working population. Family physicians who volunteered to participate in the study were accepted to this study by using face-to-face and internet survey methods. A 21-item questionnaire, which was originally structured and prepared by the researchers, was applied after obtaining the necessary permissions between the February 2019- May 2019 dates. In this study, it was aimed to reach the whole working universe and the lowest number of participants was determined as 198 for 5% error and 95% confidence level.