Döner sürtünme kaynak makinesinin geliştirilmesi
Development of rotary friction welding machine
- Tez No: 585616
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kaynak, malzemeleri birbiri ile birleştirmek için kullanılan bir imalat yöntemidir. Metali keşfiyle, metali günlük hayatında verimli bir şekilde kullanmak isteyen insan metallerin eritilmesi ve birleştirilmesi hususunda derin araştırmalarda bulunmuş ve bu araştırmalar günümüzdeki kaynak teknolojisine yön vermiştir. Bu çalışmada üniversitemizde bulunan ve istenilen şekilde sürtünme kaynağı gerçekleştirilemeyen sürtünme kaynak makinası üzerine inceleme yapılmıştır.Kuvvet etkisi altında kaynak yapılacak malzemelerin, kaynak esnasında eksenel olarak saptığı, sürtünme basıncı ve yığma basıncının istenilen değerlerde ayarlanamadığı, tutucu çenelerin mevcut kuvvet karşısında eksenlerini koruyamadıkları ve bu sebeplerden dolayı başarılı şekilde kaynak yapılamadığı tespit edilmiştir.Eksik olan ve çalışmayan tüm parçalar SolidWorks ile tasarlanmış ve üretilmiştir. Üretilen parçaların başarılı montajı sonrasında proses hataları giderilmiş ve başarılı şekilde aynı (Alüminyum-Alüminyum, Çelik-Çelik) ve farklı (Alüminyum-Çelik) malzeme çeşitlerinin kaynağı, sürtünme basıncı, sürtünme süresi, yığma basıncı, yığma süresi, hız gibi parametreler literatürde tavsiye edilen değerler dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Birleştirilmiş parçaların dayanmları ve sertlik incelemeleri incelenmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, aynı ve farklı tür malzemelerin deneysel amaçlı olarak geliştirilen bu makinede sürtünme kaynağı ile kaynak edilebilirliliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Welding is a manufacturing method used to join materials together. With this discovery of metal, man who wanted to use metal efficiently in daily life made deep research on the melting and joining of metals and this research led to today's welding technology. In this study, the friction welding machine which is at our university and cannot be performed as desired was investigated. It was determined that the materials to be welded under the effect of force deviated axially during welding, friction pressure and agglomeration pressure could not be adjusted to the desired values, the gripper jaws could not maintain their axes under the current force and could not be welded successfully due to these reasons. All missing and non-working parts were designed with SolidWorks and produced. Process errors were corrected after the successful assembly of the produced parts and the parameters such as the welding of the same (Aluminum-Aluminum, Steel-Steel) and different (Aluminum-Steel) materials, friction pressure, friction time, agglomeration pressure, agglomeration time and speed were carried out considering the recommended values in the literature. The strength and hardness of the assembled parts were examined. As a result of these studies, It was observed that the same and different types of materials can be welded by friction welding in this machine which was developed for experimental purposes.