DKAB ve meslek dersleri öğretmenlerinin akıllı tahta kullanma becerileri(Diyarbakır örneği)
The skills of using smart board of religion and morals and vocational lessons teachers(The example of Diyarbakır)
  1. Tez No: 585649
  2. Yazar: MÜSLÜM YALÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada DKAB ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin akıllı tahta kullanım becerileri irdelenmiştir. İlgili öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanım durumları, teknolojik gelişmeler ile ilgili hazırbulunuşlukları, ders anlatımında karşılaşılan genel sorunlar, eğitim-öğretim sürecinde en sık başvurulan teknoloji türü ve derste BT kullanımının avantajları-dezavantajları gibi konularda öğretmen görüşlerinden yola çıkılarak özellikle FATİH projesi bağlamında bir analiz yapılmaya çalışılmıştır. Araştırma; 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, Diyarbakır ilindeki ilkokul ortaokul ve liselerde görev yapan 22 DKAB ve Meslek Dersleri öğretmenleriyle, yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla bina edilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler ses kaydına alınmış ve daha sonra ses kayıtlarının dökümü yapılarak bir tema oluşturulmuştur. Veri analizlerinde, kodlama yöntemi ile içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizi neticesinde DKAB ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin derslerinde akıllı tahta kullanımı konusunda oldukça istekli oldukları, dersi daha çekici hale getirmek için çağdaş öğretim yöntem-tekniklerini kullanmaya çalıştıkları, ders materyallerini zenginleştirme çabasında oldukları görülmüştür. Ancak okullardaki teknolojik altyapı noktasında bazı sıkıntılar yaşadıkları, eğitimin diğer paydaşlarından(öğrenci-veli-öğretmen-okul idaresi) çeşitli sebepler dolayısıyla destek görmedikleri de DKAB dersi özelinde açığa çıkmış, ayrıca teknoloji kullanımı konusunda bazı eğitimlere ihtiyaç duydukları da görülmüştür. Anahtar Sözcükler Din Eğitimi, teknoloji, eğitimde teknoloji, din eğitiminde teknoloji, FATİH
Özet (Çeviri)
In this research, the skills of using smart board of Religion and Morals and vocational lessons teachers have been examined. An analysis has tried to be done based on the opinions of teachers on subjects such as technology usage in their lessons, especially on usage of FATIH project readiness about technological developments, general problems encountered during classes, the type of technology most commonly used in the education process and advantages and disadvantages of using IT. Research has been conducted in second term of 2018-2019 educational year with 22 Religion and Morals and vocational lessons teachers who work in primary and secondary schools in Diyarbakir by using semi structured interview forms. Interviews with the participants were recorded and a theme was created by a breakdown of the audio recordings. In data analysis, content analysis technique with coding method has been used. As a result of the analysis of the data, it has been seen that Religion and Morals and vocational lessons teachers are very eager to use technology in their lessons, they try to use modern teaching methods and techniques to make their course more attractive, and they try to enrich the course materials. However It has appeared that they experience some problems about technological infrastructure of the schools and particularly for Religion and Morals lessons they don't get support from other parts of education (such as student, parent, teacher and school administration) for various reasons, also it has been understood that they need some training about usage of technology. Keywords Religious education, technology, technology in education, technology in religious education, FATIH