Kadın sporcularda imgelemenin sportif güven üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of imagination on sportive self-confidence in women athletes
- Tez No: 585650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı, Elazığ ilinde elit seviyede spor yapan kadın sporcularda imgelemenin sportif güven üzerine etkisinin incelenmesi, imgelemenin etki düzeyinin ve çeşitli değişkenlerde farklılaşmanın olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın evreni; Elazığ ilinde elit seviyede spor faaliyetlerini yürüten 280 kadın sporcudan oluşmaktadır. Örneklemi Elazığ ilinde elit seviyede faaliyet gösteren bazı kulüpler ile gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü kulübüne bağlı çeşitli branşlardaki kadın sporculardan oluşmaktadır. Çalışma 2017-2018 eğitim öğretim yılında 198 kadın sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgileri kapsayan sorular, Sporda İmgeleme Envanteri Ölçeği ve Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği (SSKGÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of imagination on sportive self-confidence in women athletes who play sports in Elazığ province, to determine the effect level of imagination on sportive confidence and whether there are differentiations in various variables of imagination. The universe of the research is constituted from 280 women professional athletes in Elazığ Province. The sample is constituted from women athletes who play in some professional sports clubs and women athletes who play in various branches for Youth Services and Sports Branches of the provincial directorate clubs. This work has been performed in 2017-2018 academic year with 198 women athletes. In this work, personal information form, imagination inventory for sports and the Continuous Sportive Self-Confidence Scale (SSIQ) were used as a data collection tool.