Avrupa Kentsel Şartı bağlamında bisiklet paylaşım sistemlerinin incelenmesi: Çanakkale örneği
Analyzing of Bicycle Sharing Systems in context of European urban charter: Çanakkale case
- Tez No: 585669
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Transportation, International Relations
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
1992 yılında kabul edilen Avrupa Kentsel Şartı Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin yerel yönetimlere rehberlik etmesi için oluşturduğu tavsiye niteliğinde bir belgedir. Kentlerin yenilenen ihtiyaçları doğrultusunda revize edilen belge 2008 yılında Avrupa Kentsel Şartı 2 olarak tekrar kabul edilmiştir. Kabul edilen iki kentsel şartta da kentsel yaşam kalitesinin arttırılması adına sürdürülebilirlik ve ulaşım kavramlarının önemi vurgulanmaktadır. Otomobil kullanımının azaltılması, yolların çok modlu olarak tasarlanması, toplu taşımada kalitenin arttırılması, bisiklet ve yaya alt yapısının kentin tamamında oluşturulması, şartta belirtilen ulaşım politikalarıdır. Bu politikaların sadece bir tanesinin eksik olarak uygulanması diğer politikaları da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışmada Avrupa Kentsel Şartı ve Avrupa Kentsel Şartı 2'de belirtilen ulaşım ve dolaşım ilkelerinden yola çıkılarak sürdürülebilir ulaşım kavramı anlatılmaktadır. Kent içinde uygulanacak sürdürülebilir ulaşım politikaları değerlendirilirken bu politikalar içerisinde bisikletli ulaşım ve bisiklet paylaşım sistemleri öne çıkarılmaktadır. Bu iki yapının kentsel ulaşım içerisindeki yeri ve gelişimi tarihsel süreç içerisinde incelenmektedir. Türkiye'de bulunan 34 farklı bisiklet paylaşım sistemi ve bu sistemleri sağlayan 7 farklı firma karşılıklı olarak değerlendirilirken bu uygulamaların işletme, teknoloji, fiyat politikası, diğer ulaşım modları ile entegrasyonu, hizmet alanları incelenmektedir. Çanakkale'de bulunan bisiklet paylaşım sistemlerinin hem kent içi ulaşım, ulaşımdaki yeri anlatılırken hem de Türkiye'deki diğer bisiklet paylaşım sistemleri ile karşılaştırılması yapılmaktadır. Bununla birlikte Çanakkale'deki bisiklet paylaşım sistemi Avrupa Kentsel Şartı'nda belirtilen“Ulaşım ve Dolaşım”ilkeleri bağlamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
European Urban Charter is an advisory document which guides to local governments. It was adopted by the Council of Europe in 1992 and Turkey is a side of it. The document, which was revised in line with the renewed needs of cities, was re-accepted as European Urban Charter 2 in 2008. In both accepted urban conditions, the importance of sustainability and transportation concepts is emphasized in order to improve the quality of urban life. Reducing the use of automobiles, designing the roads as multimodal, increasing the quality of public transportation, and establishing bicycle and pedestrian infrastructure throughout the city are the transportation policies specified in the condition. Inadequate implementation of only one of these policies adversely affects other policies. In this study, the concept of sustainable transportation is explained based on the principles of transport and circulation specified in the European Urban Charter and European Urban Charter 2. While evaluating sustainable transportation policies to be implemented in the city, bicycle transportation and bicycle sharing systems are emphasized within these policies. The place and development of these two structures in urban transport are examined in the historical process. 34 different bike sharing systems in Turkey and the 7 different companies are operating these practices which are regarded as mutually providing these systems, technologies, pricing policy, integration with other modes of transportation, service areas are examined. In this study, both the bile sharing system in Çanakkale and comparison of bike sharing systems in other Turkish cities will be examined. In addition, the bicycle sharing system in Çanakkale is handled in the context of the principles of Transport and Circulation set out in the European Urban Charter.