Kentsel adaleti sağlamada akıllı şehirlerin rolü: Avrupa ve Afrika örnekleri
The role of smart cities in ensuring urban justice: examples from Europe and Africa
- Tez No: 888156
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERYAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma, kentlerin tarih içindeki evrimini özellikle Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkan sorunları inceleyerek, kentlerin çevresel, ekonomik ve sosyal açılardan sürdürülebilirliğini ele almaktadır. Çalışma, Avrupa Kentsel Şartı ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gibi belgelerin kentlerdeki sürdürülebilir kalkınma çabalarını desteklediği bağlamında bir çerçeve çizmektedir. Ayrıca, kentsel adaleti sağlama amacıyla bu çabaların önemini vurgulamaktadır. Akıllı şehir konsepti, bu çabaları destekleyen bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Tez, kentlerin akıllı şehirler konseptiyle dönüşümünü ele alarak, bu dönüşümün sürdürülebilir kalkınma hedefleri, Avrupa Kentsel Şartı'ndaki amaçlar ve kentsel adaletle uyumlu olduğunu vurgulamaktadır. Analiz kapsamında, Giffinger ve ekibinin öne sürdüğü akıllı şehirlerin altı bileşeni (Akıllı İnsan, Akıllı Ekonomi, Akıllı Çevre, Akıllı Yönetişim, Akıllı Yaşam ve Akıllı Hareketlilik) üzerinden Avrupa ve Afrika'daki kentler değerlendirilmekte; bu değerlendirme için Cities in Motion Index 2022 ve IMD Smart City Index 2023 raporları kullanılmaktadır. Tezin akademik bir yaklaşımla gerçekleştirilen bu analizinde, her iki kıtadaki kentlerin güçlü ve zayıf yönleri belirlenerek genel bir karşılaştırma yapılmaktadır. Bu çalışma, kentlerin geçmişten günümüze olan evrimini anlamak, kentsel adaleti sağlama yolunda akıllı şehirlerin rolünü vurgulamak ve bunu yaparken sürdürülebilirlik kavramı doğrultusunda inceleme yapmak adına önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the historical evolution of cities, particularly addressing the challenges arising after the Industrial Revolution and focusing on the environmental, economic, and social sustainability of cities. The study establishes a framework within the context of documents such as the European Urban Charter and the United Nations Sustainable Development Goals, emphasizing the importance of these efforts for sustainable urban development and urban justice. The concept of smart cities emerges as a supportive approach to these endeavors. The thesis highlights the transformation of cities through the smart city concept, emphasizing its alignment with sustainable development goals, European Urban Charter objectives, and urban justice. In the analysis, cities in Europe and Africa are evaluated based on the six components proposed by Giffinger and his team (Smart People, Smart Economy, Smart Environment, Smart Governance, Smart Living, and Smart Mobility), utilizing the Cities in Motion Index 2022 and IMD Smart City Index 2023 reports. This academically oriented analysis aims to provide a comprehensive comparison of the strengths and weaknesses of cities on both continents. This study contributes significantly by understanding the historical evolution of cities, emphasizing the role of smart cities in achieving urban justice, and conducting an examination within the framework of sustainability.