Avrupa kentsel şartı ışıgında ATAŞ lojmanlarının incelenmesi
Analiyzing the ATAŞ mass houses under the light of European Urban Charter
- Tez No: 375733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİZ YILMAZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mersin‟de 1960‟lı yıllarda kurulmuĢ ve 2000‟li yıllarda rafineri faaliyetine son verilmiĢ olan ATAġ‟ta çalıĢanlar ve aileleri için lojman inĢa edilmiĢtir. Zamanının ilerisinde sosyal, sportif, kültürel imkanlarının yanı sıra konutların sağlam yapıları ve güvenliği ile dikkat çeken lojman aynı zamanda Avrupa Kentsel ġartı bünyesindeki ilkelerin birçoğunun hayata geçtiği bir mekandır. Lojman sahasının bir kısmı ATAġ faaliyetinin sona ermesinin ardından 2008 yılında“Mersin-Akdeniz Kentsel Yenileme Projesi”kapsamında imzalanan ek protokolle kamulaĢtırılarak Toplu Konut Ġdaresine (TOKĠ) devredilmiĢtir. Türkiye‟de son yıllarda inĢa edilen konut türlerinin en yaygınlarından biri kapalı konut siteleridir (gated community). 1990‟lı yıllardan itibaren ülkemizin konut politikasının önemli aktörlerinden olan TOKĠ aracılığı ile inĢa edilen konutların büyük kısmı site özelliği göstermektedir. ATAġ lojmanları her ne kadar site-kapalı konut olması bakımından TOKĠ konutlarına benzese de genel özellikleriyle TOKĠ ile ayrıĢan birçok yanı bulunan bir yaĢam merkezidir. ÇalıĢmada Türkiye‟deki konut politikaları, kentsel dönüĢüm süreci, Avrupa Kentsel ġartı bağlamında ATAġ konutlarının incelenmesi hedeflenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
ATAġ, founded in 1960‟s and ended its refinary activity in 2000‟s built mass houses for its employees and families. These Mass houses complex taking attention by its strong buildings and security besides its cultural, social and sportive facilities beyond its time. In addition to these it was fulfilling most of the European Urban Charter principals. After ATAS refinery‟s service ending in 2008 some part of ATAġ mass housing area has been nationalized and given to TOKI (Housing Development Administration of Turkey) by an additional protocol signed under Mersin Mediterrenean Urban renewal project. In recent years one of the common, housing types built in Turkey are „gated communities‟. Most of the housings built by TOKĠ, one of the important actors in Turkey since 1990‟s, show gated community characteristics. Although ATAġ mass houses are similar to TOKI housings in terms of being a gated community, they are separated from each other by their general characteristics. This work aims at analyzing Turkey‟s housing policy, urban transformation and ATAġ mass houses under European Urban Charter