Okul öncesi öğretmenlerinin öykü kitabı seçebilme yeterliklerinin incelenmesi
Examination of preschool teacher' s levels of competence on the selection of story book
- Tez No: 585731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZTÜRK SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin öykü kitabı seçebilme yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin eş zamanlı olarak toplandığı ve toplanan verilerin birbirini destekleyip desteklemediğinin kontrol edildiği zenginleştirilmiş karma desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümünde İzmir ve Aydın illerinin merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı ilkokul ve ortaokulların anasınıfları, bağımsız anaokulları ve kız meslek liseleri uygulama anaokullarında görev yapmakta olan 301 okul öncesi öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde, İzmir ilinin merkez ilçelerindeki bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan 31 okul öncesi öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırmanın nicel verileri“Resimli Çocuk Kitaplarının Özelliklerine İlişkin Görüşler Anketi”ve öğretmenlerin seçtikleri resimli öykü kitaplarının incelenmesi amacıyla kullanılan“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Seçtikleri Resimli Öykü Kitaplarını İnceleme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri yarı- yapılandırılmış“Resimli Çocuk Kitaplarının Seçimine İlişkin Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Öğretmenlerden görüşmeler yoluyla toplanan nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlere uygulanan anket ve öğretmenlerin seçtikleri öykü kitaplarının incelenmesi sonucunda elde edilen nicel veriler frekans ve yüzde analizleri hesaplamaları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin öykü kitabı seçerken öncelikle kitabın çocuğu farklı gelişim alanlarında desteklemesi, eğitici ve öğretici olması, mesaj içermesi ve konu, tema, dil ve anlatım gibi içerik özelliklerine dikkat ettikleri ve bu konuda uygun seçimler yapabildikleri görülmüştür. Öğretmenlerin öykü kitabında dikkat ettikleri ikinci noktanın fiziksel özellikler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin fiziksel özelliklerden resimler, kağıt yapısı ve kitabın boyutu konusundaki görüşleri doğrultusunda uygun seçimler yapabildikleri fakat kitabın kapağı konusunda kendi düşüncelerine uygun kitap seçimi yapamadıkları görülmüştür. Öğretmenler kitabın kapağının dayanıklı olması konusunda görüş bildirirken, seçtikleri öykü kitapları dayanıksız ve çabuk yıpranacak şekildedir. Bu yüzden okul öncesi eğitim kurumlarının ve öğretmenlerin piyasadaki sağlam ve dayanıklı nitelikte olan kitaplara ulaşımının artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the sufficiencies of preschool teachers about choosing a story book. The research was carried out with triangulation design that quantitative and qualitative datas are collected simultaneously and collected datas are checked whether they support each other. In the quantitative part of the study was conducted with 301 preschool teachers who work in public preschool institutions of primary and secondary schools, girls' vocational school and independent public preschool institutions in central districts of the city of Izmir and Aydın. In the qualitative part of the study was conducted with 31 preschool teachers who work in independent public preschool institutions in the central districts of the city of Izmir. The quantitative datas of the study were collected with“The Questionnaire of Opinions on the Characteristic of Children's Books”and“The Review Form of Picture Story Books Which Chosen by Preschool Teacher”which used on the purpose of examining the picture story book which chosen by preschool teachers. The qualitative datas of the study were collected by“Interview Form of the Selection of the Children' s Books”which is semi-structured form. The qualitative datas collected from teachers through interviews were analysed using content analysis. The quantitative datas obtained from the questionnaire filled in by teachers and from the examination of the picture story books chosen by preschool teachers were analysed by using frequency and percentage analysis. As a result of the research, it was seen preschool teachers pay attention first that books must support different development areas of children, are educative and instructive, include messages and that content features such as subject, theme, language and expression. And it was seen that they were able to make appropriate choices about choosing this topic. It was concluded that the second point that teachers pay attention is physical features of picture story books. It was seen that the teachers could make appropriate choices in accordance with their views on the images, paper feature and the size of the book but they could not make appropriate choices in accordance with their views on the book cover. While the teachers express their opinions about the durability of the book cover, the books which are chosen by teachers are indurable. Therefore, it may be suggested that increasing the access of preschool institutions and teachers to books that are durable in the market.