İslam hukukuna göre uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları
International humanitarian law and human rights according to Islamic law
  1. Tez No: 585730
  2. Yazar: SERCANA YÜCE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Birey-devlet karşıtlığı üzerine kurulan modern insancıl hukuk kuramı, insanın savaş karşısında korunması ve insan onuruna, insanın canına aykırı muamelelere maruz kalmaması için kullanılan bir terimdir. İslam'da bir kuram olarak belirlenmese de savaşın ve barışın nasıl olması gerektiğine dair belirlediği ve uyguladığı bir çerçeve mevcuttur ve bu çerçeve insan haklarını korur. Bu tezde İslam'ın silahlı çatışma hukukuna bakışı ele alınacak olup konunun uluslararası insancıl hukuka göre mukayesesi yapılacaktır. Siyasi otoritelerin etkisinden uzak, herhangi bir durum veya kuruma karşı savunma olarak değil, insanın cisim bulmasıyla sahip olduğu yaşama hakkını bilmesi ve bunun korunması adına İslam perspektifinden insancıl hukuku ve savaş prensiplerini öğrenmesi gerektiği kanaatiyle bu başlık ele alınacaktır. İnsan hakları adına çalışmalar yapan devletlerin ve sosyal politikaların da siyasi otoriteleri değil, bu fıtrî değerleri dikkate alarak muamelede bulunmasının gerekliliği ifade edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Modern humanitarian law theory based on individual-state contrast is a term used to protect human being against war and not to undergo them incompatible treatments with human dignity and human life. Although it is not defined as a theory in Islam, there is a framework that defines and implements how war and peace should be carried out, and this framework protects human rights. In this thesis, Islam's approach to law of armed conflicts will be discussed and the issue will be compared according to the international humanitarian law.This title will be dealt with in the opinion that human beings should know their right to life by coming into existance and learn the humanitarian law and the principles of war from the Islamic perspective in order to protect it, not as a defense against any situation or institution, far from the influence of political authorities. It will be tried to express the necessity of states and social policies that work for human rights to treat by taking into consideration these innate values, not political authorities.