Sağlık bilimleri öğrencilerinin bireysel yenilik algılarının kariyer kararlarına etkisi
Determination the impact of individual innovation perceptions of health sciences students on career decisions
- Tez No: 585754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde okuyan öğrencilerin yenilik algıları ile kariyer kararları arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlayan tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Bu bağlamda, sağlık bilimleri fakültesinde okuyan üniversite öğrencilerinin bireysel yenilikçilik düzeyleri ile kariyer seçimleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki olup olmadığı araştırmak ve cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, anne-baba eğitim seviyeleri ve çalışma durumlarının, bölüm farklılıklarının, bireylerin kariyer seçimlerinde ve bireysel yenilikçilik düzeylerinde ne gibi değişikliklere neden olduğunu incelemektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, kariyer kararı ölçeği ve bireysel yenilikçilik ölçeği kullanılmıştır. İstatistik değerlendirme SPSS 22.0 ve AMOS 21.0 istatistik programında frekans (F), yüzde (%), aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Katılımcıların bireysel yenilikçilik ve kariyer kararı ile ilgili özellikleri için iki grup ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t testi (independent samples t test), ikiden fazla grup ortalamaların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (One way ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA'da farkın kaynağının belirlenmesi için Scheffe testi, kullanılan ölçeklerin yapısal geçerliliğinin test edilmesinde ise doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Bireysel yenilikçilik algılarına ilişkin puan ortalamalarının = 66.47 ve SS= 7.25 olduğu göz önüne alındığında katılımcıların“sorgulayıcı”kategorisinde oldukları bulunmuştur. Bireysel yenilikçilik algılarının ve kariyer kararlarının cinsiyet, yaş, not ortalaması, gelir durumuna, annenin ve babanın çalışma durumlarına göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı ancak öğrenim gördükleri bölümlere ve sınıf düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu görülmüştür. Bireysel yenilikçilik ölçeği alt faktörleri ile kariyer kararı alt faktörleri arasındaki sonuçlarda ise en yüksek ilişki değişime direnç ile kariyer kararları arasında bulunmuştur. Buna göre, öğrencilerin değişime dirençleri azaldıkça kariyer kararlarındaki netlik artmaktadır. Deneyime açıklık ve fikir önderliği ile kariyer kararları arasında da pozitif ilişki bulunmuştur. Buna göre, öğrencilerin deneyime açık olmaları ve fikir önderliği algılarının artması, kariyer kararlarını artırmaktadır. Deneyime açıklık ile bilinçli kariyer kararları arasında pozitif, anlamlı ve yüksek ilişki bulunmuştur. Diğer bir önemli sonuç ise fikir önderliği ile bilinçli kariyer kararları arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmasıdır. Buna göre öğrencilerin çevresindeki grup içerisinde diğer bireylerden önde kılan özelliklere sahip oldukları algıları arttıkça bilinçli kariyer kararı artmaktadır. Öğrencilerin bireysel yenilikçilik algıları arttıkça bilinçli kariyer kararları artarken, bilinçsiz kariyer kararları ve çevresel etkenlere bağlı karar vermeleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in a survey model aimed to determine the relationship between individual innovation perceptions and career decisions of the students of Zonguldak Bulent Ecevit University Faculty of Health Sciences Nursing and Physiotherapy and Rehabilitation Deparment. Personal data form, career decision scale and individual innovation scale were used as data collection tools.Statistical evaluation SPSS 22.0 and AMOS 21.0 statistical program were used for frequency (F), percentage (%), arithmetic mean and standard deviation. The independent samples t test was used for the comparison of the two groups averages and one way ANOVA was used for the comparison of the means of more than two groups for the individual innovation and career decision characteristics. ANOVA The Scheffe test was used to determine the source of the difference. Confirmatory factor analysis was performed to test the structural validity of the individual innovation and career decision scales used in the study. Considering the mean scores of individual innovation perceptions = 66.47 and SD = 7.25, participants were found to be in the“interrogative”category. It was observed that individual innovation perceptions and career decisions did not differ significantly according to gender, age, grade point average, income status, working status of mother and father, but there were significant differences according to the departments and classes they studied. In the results of individual innovation scale sub-factors and career decision sub-factors, the highest relationship was found between resistance to change and career decisions. Accordingly, as students' resistance to change decreases, the clarity in career decisions increases. There was a positive relationship between openness to experience and opinion leadership and career decisions. Accordingly, students' openness to experience and increased perceptions of opinion leadership increase their career decisions. A positive, significant and high relationship was found between openness to experience and informed career decisions Another important result is that there is a positive significant relationship between opinion leadership and informed career decisions. Accordingly, as students' perceptions that have the characteristics that make them ahead of other individuals in the group around them, conscious career decision increases. As students' perceptions of individual innovation increase, conscious career decisions increase, unconscious career decisions and decisions based on environmental factors decrease.