ͨ Anternāme 5. cilt (İnceleme-metin-tıpkıbasım)
Antername 5. volume (Analysis- text-facsimile)
  1. Tez No: 585756
  2. Yazar: CANAN BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Anter ibn Şeddad, VI. yüzyılda yaşamış ünlü bir muallaka şairidir. Yazdığı şiirlerin çağdaşlarına göre benzersizliği ve Arapların en iyi at binicisi olmasının yanı sıra katıldığı savaşlarda adından söz ettirmiş, büyük başarılara imza atmıştır. Mert, cesur ve dürüst olan bu kölenin kusursuz kimliği, efsanevi kahramanlıklarıyla bütünleşerek dilden dile, nesilden nesile yayılmış ve Anternâme, olarak bilinen destanı ortaya çıkartmıştır. Anternâme; Anter ibn Şeddad'ın hayatı, kişiliği ve verdiği mücadelenin beraberinde, cahiliye dönemindeki kabilelerde meydana gelen savaşların iç yüzü hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlayan destandır. Bu destanın, ne zaman ve kim tarafından yazıldığı bilinmemekle birlikte; yaygın olarak, VIII. yüzyılda Asmaî tarafından kaleme alındığı söylenmektedir. Arapça yazılan eser XV. yüzyılda Fatih sultan Mehmet'in isteği üzerine Türkçeye çevrilmiştir. Üzerinde çalıştığımız destan; Abs kabilesinin, beni Amir kabilesine savaş açmasıyla başlamıştır. Melik Kays'ın, Anter ibn Şeddad'ın desteğiyle düşman kabilelere karşı verdiği mücadeleler anlatılırken diğer yandan; cariye bir annenin oğlu olduğu için herkes tarafından aşağılanan Anter'in, özgürlüğünü kazanmak amacıyla sarf ettiği çaba ve aşkı Able'ye kavuşabilmesi için ona şart koşulan zorlu görevlerin üstesinden gelişiyle devam etmiştir. Destan, savaşların bitip barış ortamının sağlanmasının akabinde Anter'in düğünüyle son bulmuştur. Bu çalışmamızla, ülkemizde yüzyıllardır var olan Anterâme tercümesinin gün yüzüne çıkartılması, bu alanda yapılan çalışmaların arttırılması ve diğer ciltlerin de edebiyat dünyamıza kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Antarah ibn Shaddad is a famous mu'allaqat poet who lived in VI century. In addition to being the best horse rider of the Arabs and the uniqueness of his poems compared to his contemporaries, he made his mark in the battles he participated in and achieved great success. This slave's courageous, brave and honest characteristic become notorious from generation to generation with its legendary heroism and revealed the epic known as the Anternâme. Antername is an epic which allows us to have knowledge of Antarah ibn Shaddad's life, personality and his fight and also, inside of wars between tribes in pre-islamic age of ignorance. Although it is not known when and by whom this epic was written, it is widely said that it was written by Al-Asmaʿi in VIII century. The work written in Arabic was translated into Turkish in the XV. century upon the request of Mehmet The Conqueror. The epic that we study on is started with the Abs tribe waging war on the Amir tribe. While Melik Kays's struggle against the enemy tribes with the support of Antarah ibn Shaddad is narrated, Anter, who was humiliated by everyone because he was the son of a odalisque mother, continued his efforts to earn his freedom and overcame the difficult tasks stipulated in order to reach his love Able. The epic ended with Anter's wedding following the end of the wars and the establishment of peace. İt is aimed to reveal the translation of Anterâme which has existed in our country for centuries, to increase the studies conducted in this field and to bring other volumes to our literary world with this study.