Beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisi: Farklı gelir grubu ülkeleri için panel veri analizi
Relationship between human capital and economic growth: Panel data analysis for different income group countries
  1. Tez No: 585758
  2. Yazar: NİLAY ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisini farklı gelir grubu ülkeleri için 1990-2017 döneminde panel veri analizi ile incelemek ve beşeri sermaye ölçüm yöntemlerinin farklılıklarına dikkat çekmektir. İlk bölümde, beşeri sermayenin ekonomik büyüme teorileri içindeki yerine ve önemine yer verilmiştir. İkinci bölümde, beşeri sermayenin niceliksel ve niteliksel olarak ölçüm yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisine yönelik ampirik çalışmalara yer verilmiştir. Ampirik kısımda, dört farklı gelir grubu üzerine panel veri analizi ile regresyon modeli tahmin edilmiştir. Çalışmanın tamamından elde edilen bulgulara göre istatistiksel ve iktisadi olarak beşeri sermaye ve ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yüksek gelirli ülkelerde ileri teknoloji ihracatı değişkeni; üst orta gelirli ülkelerde fiziki sermaye oranı ve ilkokul düzeyinde eğitime sahip işgücü değişkeni; düşük orta gelirli ülkelerde efektif yıpranma, ortaokul düzeyinde eğitime sahip işgücü, patent başvuruları ve doğumda beklenen yaşam süresi değişkenleri daha etkindir. Son olarak yapılan analiz sonucuna göre çeşitli politikalar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between human capital and economic growth with panel data analysis for different income group countries in the period 1990-2017 and to draw attention to the differences in human capital measurement methods. In the first chapter, the importance of economic growth and human capital and its place in theories are given. In the second chapter, quantitative and qualitative measurement methods of human capital are discussed. In the third chapter, empirical studies dealing with the relationship between human capital and economic growth are given. In the empirical section, the regression model is estimated by panel data analysis on four different income groups. According to the findings obtained from the whole study, a significant relationship is founded between human capital and economic growth statistically and economically. High-tech export variable in high-income countries; the rate of physical capital in upper-middle-income countries and the labor variable with primary education; in low-middle-income countries, effective attrition, labor at secondary level, patent applications, and life expectancy at birth are more effective.