Sosyal sermaye ve bölgesel gelişim arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye örneği
Examining the relationship between social capital and regional development: The case of Turkey
  1. Tez No: 1009784
  2. Yazar: GÖKHAN DÜZÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAMA MASALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bölgesel ekonomik performansın İBBS-II düzeyindeki sosyal sermaye tarafından nasıl etkilendiğini analiz etmektedir. Ekonomik performans, kişi başına reel GSYİH ile ölçülürken, sosyal sermaye, bağ kurucu ve köprü kurucu ilişki temelli dernekler ile ölçülmektedir. Ekonomik performans ve sosyal sermaye ölçümlerine ek olarak, sosyal ağların etkinliğini şekillendirmede eğitimin rolünü hesaba katmak için beşeri sermaye de analize dahil edilmiştir. Bu analizde, sosyal sermaye türleri arasındaki ilişkiyi incelemek için etkileşim terimlerini içeren Arellano-Bond ekonometrik modeli kullanılmıştır. Bağ kurucu sosyal sermaye katsayısı pozitif ancak anlamsız bulunmuştur. Buna karşılık, köprü kurucu sosyal sermayenin bölgesel gelir düzeylerini istatistiksel olarak pozitif anlamlı şekilde etkilediği bulunmuştur. Bağ kurucu ve köprü kurucu sosyal sermaye arasında ve sosyal sermaye ile beşeri sermaye arasında da güçlü bir sinerji olduğu görülmüştür. Bireylerin eğitim düzeyinin daha yüksek olduğu bölgelerde hem bağ kurucu hem de köprü kurucu üyeliklerin bölgesel gelir düzeyleri üzerinde daha büyük etkileri vardır. Araştırmanın sonuçları, sosyal sermayenin Türkiye'de bölgesel ekonomik büyüme için kendi başına bir motivasyon faktörü olmaktan çok dolaylı bir motivasyon faktörü olduğunu göstermektedir. Çalışma, bölgelerin ekonomik büyümesini iyileştirmek için uygun düzeyde beşeri sermaye ile birleştirilmiş dışa dönük kapsayıcı ağların önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, orta gelirli bir ekonomide sosyal sermayenin rolüne ilişkin bölgeye özgü kanıtlar sunarak, farklı bağlamlarda sosyal sermayenin rolü ve coğrafi bölgeye göre nasıl değiştiği ile ilgili bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how regional economic performance within Turkey is influenced by social capital at NUTS-II level. Economic performance is measured by real GDP per capita while social capital is measured by bonding and bridging relationship-based associations. In addition to these measures of economic performance and social capital, human capital is incorporated to account for the role of education in shaping the effectiveness of social networks. This analysis employed an Arellano-Bond econometric model that incorporated interaction terms to examine the relationship between the types of social capital. Bonding social capital was found to be positive but insignificant. Conversely, bridging social capital was found to positively affect regional income levels. There were also strong synergies between bonding and bridging social capital as well as between social capital and human capital. In regions where individuals have higher levels of education, both bonding and bridging membership have greater effects on regional income levels. Results of the research imply that social capital is more of an indirect motivator for regional economic growth in Turkey than a motivator on its own. The study illustrates the importance of outward directed inclusive networks combined with appropriate levels of human capital for improving the economic growth of the regions. In addition, it adds to the body of knowledge related to social capital's role in different contexts and how it varies based on geographic region by providing region specific evidence of the role of social capital in a middle income economy.