Minimalist sanat akımının Türk afiş tasarımına etkisi
The effect of minimalist art movement on Turkish poster design
- Tez No: 585779
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Teknolojinin insanın yaşamını ve insanlar arası bilgi alışverişini kolaylaştırdığı, hastalıkları tedavi ettiği, eğitime ve ulaşıma fayda sağladığı ve insan yaşamına bu gibi birçok katkıları olduğu gerçektir. Fakat 19. yüzyıldan sonra kapitalizm ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeyle üretim ve tüketim bilinçsizce ve hızla artmaktadır. Zihinsel ve fiziksel enerji ile zamanımızı aşırı tüketiyoruz. Bunlardan dolayı tükeniyoruz... Depresyon, mutsuzluk, sağlık sorunları, israf, eşitsizlik, obezite, kanser, işsizlik, asosyallik gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Dahası doğal yaşamı etkilediğimizi, çevre kirliliği, gürültü kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği, küresel ısınma, çarpık kentleşme vb. tehlikeleri de kendi ellerimizle git gide tetikliyoruz. Minimalizm benimsenerek bu riskler büyük oranda azaltılabilir. Sadeliğin ön plana çıktığı sanat akımı, günümüzde bir yaşam tarzı olarak benimsendiği taktirde pek çok fayda sağlayabilecek ve yaşamımızı da doğrudan olumlu yönde etkileyebilecek bir konumdadır. Minimalizm, yaşamda olduğu gibi sanatın da tüm dallarında karşımıza çıkmaktadır. Her sanat dalında kendine göre bir duruş sergilemiş ve kabul görmüştür. Grafik sanatının ise en önemli dallarından biri afiş tasarımıdır. Tüm sanatlarda olduğu gibi afiş sanatında da minimalizmin etkisi büyüktür. Doğru mesajı en sade şekilde veren bir afiş, kalabalık bir afişe göre daha net bir mesaj verir ve kolay anlaşılır. Bu çalışmada minimalist yaklaşımların yaşama katkıları ve afiş tasarımına nasıl yansıdığı, ne gibi özellikler getirdiği gibi sorulara cevap bulmak amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler Minimalizm, Sanat Akımı, Grafik Tasarım, Afiş, Sanat.
Özet (Çeviri)
Its a fact that technology eases humanlife and information exchange between humanbeings, treats diseases, benefits education and transportation and technology has lots of benefits like that. However, after 19. Century with capitalism and with the development of information and communication technologies, production and technology are increasing unconsciously and rapidly. We are consuming our time with mental and physical energy. We are running out because of these. We face serious problems like depression, unhappiness, health problem, waste, inequality, obesity. Moreover, we are affecting natural life, environmental pollution, noise pollution, water pollution, air pollution, global warming, crooked urbanization, and so on. By adopting minimalism, these risks can be substantially reduced. Art flow, where simplicity comes to the forefront, can be made advantageous as a lifestyle and can directly affect our lives in a positive way. Art flow, where simplicity comes to the forefront, can be made advantageous as a lifestyle and can directly affect our lives in a positive way. Minimalism is encountered in all branches of art as in life. In every branch of art, it exhibited its own situation and was accepted. As you know one of the most important branches of graphic art is poster design. As in all arts, minimalism has a great impress on poster art. A poster that gives the right message in the simplest way gives a clearer message and is easier to understand than a crowd poster. In this study, it is aimed to find answers to the questions such as how the minimalist approaches contribute to life, how they reflect on poster design, what features they bring in our life. Anahtar Kelimeler Minimalism, Art Effect, Graphic Design, Poster, Art.