Minimalizm sanat akımının müzik albüm kapak tasarımlarına etkisi
The effects of minimalism on album covers design
- Tez No: 698217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN BOZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Music, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Minimalizm sanat akımı 1960'ların başında Birleşik Devletler'de ortaya çıkmıştır. Soyut dışavurumculuğun getirdiği öznelliğe karşı çıkan minimalist akım, sanatta pek çok değişikliğe neden olmuştur. Birçok sanat disiplininde etkili olan minimalizm, grafik tasarımda da etkilerini hissettirmiştir. Grafik tasarım ürünü olan albüm kapakları da minimalizmin etkilediği çalışma alanlarından biri olmuştur. Bu çalışmada da minimalist akımın albüm kapaklarına grafiksel etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde minimalizmin tanımı anlatılmış, tarihsel süreçlerinden bahsedilmiş ve diğer sanat disiplinlerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde müzik tarihi anlatılmış, müzik janrları kısaca tanıtılmış ve müzik endüstrisinin gelişiminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde grafik tasarım nedir sorusuna cevap aranmış, grafik tasarımın tarihsel süreci kısaca anlatılmış, çalışma alanlarından bahsedilmiş ve grafik tasarım ilke ve elemanları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise minimalizm sanat akımının müzik albüm kapak tasarımlarına grafiksel etkisi enternasyonal ve Türkiye örnekleri ile incelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The minimalism art movement emerged in the United States in the early 1960s. The minimalist movement, which opposes the subjectivity brought by abstract expressionism, has caused many changes in art. Minimalism, which is effective in many art disciplines, has also made its effects felt in graphic design. Album covers, a product of graphic design, have also been one of the fields of study influenced by minimalism. In this study, the graphical effects of the minimalist movement on album covers are emphasized. In the second chapter, the definition of minimalism is explained, its historical processes are mentioned and its effects in other art disciplines are examined. In the third chapter, the history of music is explained, the genres of music are briefly introduced and the development of the music industry is mentioned. In the fourth chapter, the answer to the question of what is graphic design is sought, the historical process of graphic design is briefly explained, the fields of study are mentioned and the principles and elements of graphic design are emphasized. In the fifth chapter, the graphical effect of the minimalism art movement on music album cover designs is explained by examining international and Turkish examples.