Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının finansal performanslarının incelenmesi: Borsa İstanbul üzerine bir inceleme
Investigation of financial performance of real estate investment trusts: A review of Borsa İstanbul
- Tez No: 585822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gayrimenkul yatırım ortaklıkları sermaye piyasası kurumlarından gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen ve belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen bir türdür. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının amacı, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullere kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmektir. Bunu yanı sıra gayrimenkul yatırım ortaklıkları özellikle finansman sorunu yaşayan gayrimenkul sektörünü kaynak yaratmak ve sağlanan fonların gayrimenkul sektörüne yönlendirilmesinin yanında, kısıtlı birikimi ile yatırım yapamayan tasarruf sahiplerinin oluşan değer artışından faydalanmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda gayrimenkul yatırım ortaklıkları çok sayıda yatırımcıya büyük gayrimenkul projelerine yatırım yapma ve elde edilen kazançtan pay alma imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Borsa İstanbul'a kayıtlı Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının finansal performanslarını incelemektir. Bu amaç ile yapılan çalışmada Borsa İstanbul'a kayıtlı Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile Borsa İstanbul ve benzer sektördeki firmaların 2010-2015 yılları verileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda gayrimenkul yatırım ortaklıkları ilgili yıllarda muhasebe esaslı performans göstergelerinin, Borsa İstanbul ve benzer sektörlerdeki firmalara göre daha yüksek olduğu buna karşın piyasa esaslı göstergelerde daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada elde edilen önemli bir bulgu da, gayrimenkul yatırım ortaklıkları firmalarının borçlanma oranlarının karşılaştırma yapılan diğer sektörlere göre daha düşük olduğunun ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
Real estate investment trusts are capable of investing in real estate, real estate projects, real estate projects, rights and ownership of real estate and capital market instruments. The aim of real estate investment portfolios is to invest in real estate with high return potential, real estate based projects, rent income to real estate in the center and gain on real estate purchase and sale. Therefore, it allows you to explain the construction sector in an area free from the problems of the next sales and investment partnerships. For the sale of this company it is possible to invest in large real estate projects and receive payment from the earning. The main objective of this study is to examine the financial performance of Borsa Istanbul's corporate Real Estate Investment Partners. Borsa Istanbul's affiliated Real Estate Investment Trusts and Borsa İstanbul's companies in similar sectors were analyzed in 2010-2015. Compared to the companies in Borsa Istanbul and similar sectors, performance was performed according to higher standards. An important finding obtained from the study is that the borrowing rates of real estate investment trusts firms are compared and revealed that they are lower than other sectors.