Doğal killer kullanılarak sulu çözeltiden boyar madde giderilmesi
Removal of dye from aqueous solutions using natural clays
  1. Tez No: 585841
  2. Yazar: SİTA FAİZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BANU İYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde pekçok endüstri kolu ürünlerini renklendirmek için boyarmaddeleri kullanmakta ve aynı zamanda önemli derecede su tüketmektedir. Bunun sonucunda da oldukça yüksek miktarda renkli atık su doğaya karışmaktadır. Suda bulunabilecek çok az miktarda boyarmadde bile oldukça görünür bir kirlilik oluştabilir. Ayrıca, bu boyalarmaddelerin birçoğu zehirli ve kanserojendir. Bu durum çevre ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle atık suların geri kazanımı son yıllarda üzerinde çalışılan önemli bir konu haline gelmiştir. Bu amaçla, kimyasal çöktürme, iyon değişimi, solvent ekstraksiyonu, ters ozmoz, ultrafiltrasyon, biyolojik süreçler ve adsorpsiyon gibi yöntemler kullanılmaktadır. Tez çalışması kapsamında, sulu ortamlardan Safranin-T katyonik boyar maddesinin uzaklaştırılması amacıyla Sepiyolit ve Cloisite Na+ olmak üzere iki farklı tipte doğal kil kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda; 100 ppm ve 500 ppm konsantrasyonlarında Safranin-T boyar maddesini içeren sulu ortamlardan boyar madde gideriminde bu killerin adsorban olarak kullanımının etkinliği ve karakteristikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many industries use dyes to color their products and also consume significant amounts of water. As a result, a large amount of colored waste water is mixed with the nature. Even very small amounts of dyestuffs in the water can produce highly visible pollution. In addition, many of these dyestuffs are toxic and carcinogenic. This poses a serious danger to the environment and human health. Therefore, recycling of wastewater has become an important topic in recent years. For this purpose, chemical precipitation, ion exchange, solvent extraction, reverse osmosis, ultrafiltration, biological processes and adsorption are used. In order to remove Safranin-T cationic dyestuff from aqueous material, two different types of natural clay were used: Sepiolite and Cloisite Na+. In the studies; 100 ppm and 500 ppm concentrations of Safranin-T dyestuffs from aqueous material containing dyestuffs in the use of these clays as adsorbent efficiency and characteristics are examined.