Hayatı, eserleri ve felsefesiyle Hikmet Kıvılcımlı
The liife, works and philosophy of Hikmet Kıvılcımlı
- Tez No: 585852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dr. Hikmet Kıvılcımlı ile ilgili yaptığım bu çalışma; onun yaşamını, mücadelesini ve tüm eserlerini incelemeyi, Dünya ve Türk sosyalizmindeki yerini, din ve tarih felsefesine bakışını öğrenmeyi ve onu anlamayı amaçlamıştır. Ayrıca, ―düşündüğü gibi yaşamanını ne kadar zor olduğu Dr. Hikmet Kıvılcımlı örneklemesi üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Kıvılcımlı'nın bir sosyalist olarak din üzerine yazdığı tezlerinin, dönemin koşulları içerisinde karşılık bulmadığı, günümüz koşullarında tezlerinin yeniden gözden geçirilerek toplumsal ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağı, yeniden tartışılması ve tezlerinden toplumun yararlanabileceği anlatılmak istenmiştir. Dünya ve Türk Sosyalist Tarihi'ne bakıldığında en üretken ve verimli sosyalist öncülerden birisinin Dr. Hikmet Kıvılcımlı olduğu gerçeğine dikkat çekilmiştir. İnsanlığın toplumsal ilerlemede; ―yaşama dair söyleyecek sözü olan‖ tüm insanlardan yararlanılması gerçeği vurgulanmıştır. Ġnsanlığın toplumsal ilerlemede; ―yaĢama dair söyleyecek sözü olan‖ tüm insanlardan yararlanılması gerçeği vurgulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine the life, the works and the struggle of Mr Hikmet Kivilcimli, and to understand his position in the global and local Turkish socialism. Also, with the help of this extensive research we tried to understand his interpretation of the relationship between socialism and religion. Basing our premises on his life, we tried to explain how difficult it may be, living a life ―as you think is right!‖. Also we tried to clarify that his thesis on religion did not find a match during the time he put them forward, for recent times, these need to be revised and re-discussed, in order to bring a benefit fort he society. It is pointed out and underlined that, Mr Kivilcimli, in the history of socialism, stands out as one of the most productive and influential forerunners of both global and Turkish socialsts. It is stressed that, in order to achieve social progress, a society needs to utilise every person who has got a word to say.