The relationship between English teachers' emotional intelligence and their burnout level
İngilizce öğretmenlerinin yıpranma seviyeleri ve duygusal zekaları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 585859
  2. Yazar: GİZEM DURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın ana amacı duygusal zekâ ve mesleki tükenmişlik kavramları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Buna ek olarak çalışmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin duygusal zekâları ve tükenmişlik seviyeleri belirli demografik değişkenler açısından ayrı ayrı yapılar olarak ele alınıp mevcut durum betimlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak niceliksel araştırma yöntemi benimsenmiştir ve korelasyon araştırması yürütülmüştür. Yapılan bu çalışmaya Giresun ilindeki devlet okullarında çalışan 129 kadın ve 37 erkek olmak üzere 166 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Katılımcıların yaşları 23 ile 54 arası ve mesleki deneyimleri 1 ile 30 yıl arası değişmektedir. Katılımcıların duygusal zekâlarını ölçmek için Duygusal Zekâ ölçeği, tükenmişlik seviyelerini ölçmek için Öğretmen Tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler sayesinde bu iki kavram arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma bulgularında katılımcıların genel anlamda yüksek duygusal zekâ düzeyine ve düşük mesleki tükenmişlik düzeyine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Yapılan detaylı araştırma sonucunda, duygusal zekânın mesleki tükenmişliği öngörebileceği sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin duygusal farkındalıklarını artırmak için çalışmalar yapılmasında ve tükenmelerini en aza indirgeyecek tedbirler alınması konusunda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between emotional intelligence and burnout. Additionally, English as a foreign language (EFL) teachers' emotional intelligence and their levels of burnout were investigated as separate constructs in terms of specific demographic variables. In the methodology, quantitative research design was adopted and a correlational research was conducted. The participants were 166 English teachers among which are 129 females and 37 males. Participants work in public school in Giresun, Turkey. Ages of the participants ranged from 24 to 30 and their years of experience ranged from 1 year to 30 years. Assessing Emotions scale was utilized to measure English teachers' emotional intelligence, Teacher Burnout Scale was utilized to measure their level of burnout, and the correlation of the two constructs was analyzed. The findings of this study revealed that participants have high level of emotional intelligence and low level of burnout. Managing one's emotions, managing other's emotions, and utilizing emotions correlated negatively with participants' burnout level. Moreover, further investigation indicated that emotional intelligence could predict burnout. The findings of this study can be used to raise English teachers' emotional awareness and to take precautions to minimize teacher burnout.