Ütopya ve distopyalarda devlet tahayyülü
The implications of state in utopia and distopia
  1. Tez No: 585860
  2. Yazar: AYŞE KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlık tarih boyunca hep en iyi olanı aramıştır. Bir araya gelerek toplumu oluşturan insanlar arasında sorunlar ortaya çıkmaya başladığında, ünlü düşünürler“en ideal toplum düzeni nasıl olmalıdır”sorusu üzerinde kafa yormaya başlamıştır. Ütopyalar da bu soruya cevap olarak doğan, insanlığın ideallerinin ve kusursuz bir toplumun nasıl gerçekleşeceğine dair fikir önerilerinde bulunan“ideal devlet”tasarılarıdır. Mevcut düzene isyan bayrağı çeken, mutlu ve adil bir düzen kurma hayalleri ile yola çıkan, yeryüzünde cenneti temsil eden hayali toplum projeleri, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren distopik bir yapıya bürünmüştür. Hem ütopyalar hem de distopyalar yönetim anlayışının her yönünü geniş çerçevede ele alan önemli siyaset eserleridir. Biz de çalışmamızda ilk olarak ütopya düşüncesinin temel yapıtları olarak kabul edilen Thomas More'un 'Ütopya'sı ile Tommaso Campanella'nın 'Günes Ülkesi'ndeki ideal devlet yönetimlerini araştıracağız. Sonrasında insanlığın umut ve özlemleri karşısında duygusuz ve merhametsiz devlet yönetiminin zalimliğini konu alan, en popüler iki distopyayı; Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sı ve George Orwell'in 1984'ünü inceleyeceğiz. Seçilen ütopik ve distopik eserlerde tasarlanan devlet modelleri dört ana başlık altında incelenmiş, ortaya çıkan olumlu ya da olumsuz sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has always sought the best. When the problems began to emerge among the people who formed the society while coming together, the famous philosophers become preoccupied with the question“How should the ideal society order be?”Utopias are the“ideal state”schemes which are born in response to this question and propose ideas about how humanity's ideals and perfect society will be realized. From the second half of the nineteenth century onwards, fictitious society projects representing the paradise on earth, which drew the flag of rebellion to the present order, set out with the dreams of establishing a happy and fair order, became a dystopic structure. Both utopias and dystopias are the important political works that handle every aspect of the management approach in a broad concept. In our study, we will firstly search the ideal goverment managements in Thomas More's Utopia which is considered as the basic works of utopian idea and Tommaso Campanella' The City of the Sun. Thereafter we will analyze the two most popular dystopias; Aldous Huxley's Brave New World and George Orwell's 1984 which are about the tyranny of the unfeeling and merciless goverment management in the face of hopes and missing of the humanity. The state models designed in the selected utopian and dystopic works were examined under four main headings and positive or negative results were reported.