Sosyal ağlarda yapay zekâ ile veri analızi
Analysing data in social networks by using artificial intelligence
  1. Tez No: 585928
  2. Yazar: TOHID JAVADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAATTİN BARIŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilim ve Teknoloji geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısından itibaren her geçen gün daha da artan bir ivme ile hızlanmaktadır. Bu gelişim, değişimi de beraberinde getirmiştir. Sosyal ağlarda büyük veri ve yapay zekâ teknikleri ile veri analizi isimli bu yüksek lisans tezinde "insanların olaylar karşısındaki duygu ve düşüncelerinin Twitter paylaşımlarından belirlenip belirlenemeyeceği üzerinedir. Makine öğrenimi, Yapay Zekâ ve önceden oluşturulmuş Corpus adı verilen büyük veriler (Big Data-BD) sayesinde %98 doğruluğa yakın bir şekilde sınıflandırması mümkün olmuştur. Bu sınıflandırma sayesinde hedef kitlenin ya da kişinin eğilimleri önceden tahmin edilebilmekte ve bu da politika yapıcıları ile tanıtım-pazarlama sektörü için yapılacak yatırımlar ve söylemler hakkında bir fikir verebilmeyi mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Science and Technology has been becoming faster with an acceleration getting faster nowadays since the second half of the last century. This development resulted in change, too. At this that work naming“Analyzing Data in Social Networks by Using Big Data and Artificial Intelligence”is on detecting people's senses and thoughts by their shares in social media platform, Twitter. Thanks to Machine Learning (ML), Artificial Intelligence (AI) and Big data's naming PreSet Corpus, it could be possible to classify tweets with nearly %98 accuracy. With this classification, the trends of target one or group are predicted easily earlier and this makes possible taboo advice and strategy to make investment to politics-makers and marketing corporations.