Kobi'ler ve girişimcilik araştırmasının gelişimi: Türkiye'de Kobi'ler ve girişimcilik üzerine yapılan araştırmaların bir değerlendirilmesi
The development of research on Sme's and entrepreneurship: An evaluation of the researches conducted on Sme's and entrepreneurship in Turkey
- Tez No: 585927
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ekonomisinin temel taşlarından biri olan KOBİ'ler ve girişimcilik kavramı üzerine yapılan araştırmalar büyük önem arz etmektedir. Bu araştırma alanındaki başlıca konuların sınıflandırılması, kronolojik olarak gelişim sürecinin değerlendirilmesi ve günümüz temel araştırma alanlarıyla kıyaslanarak temel araştırma eğiliminin detaylı sorgulanması, ülke ekonomilerinin bel kemiği olan KOBİ'leri geliştirmede önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, uluslararası dergilerde yayınlanan KOBİ'ler ve girişimcilik üzerine yapılan araştırmaların ortaya çıkışından, günümüzde bu çalışmalarda gelinen noktaya kadar değerlendirme yapılacaktır. Uluslararası literatürde araştırma konusunun değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, Türkiye'de bu araştırma alanının akademik olarak nasıl ele alındığı, nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemiyle izah edilecektir. Gerçekleştirilen içerik analizinde, 2009-2018 yılları arasında Tubitak-Ulakbim veritabanı sosyal bilimler alanında tarama yapılmıştır. Dergi ve makale başlığında“KOBİ”veya“Girişimcilik”kelimeleri yer alan 311 adet makale ve 2 adet dergi incelenmiş ve bu makalelerin MAXQDA 2018 programıyla analiz edilerek gerekli tablolar ve şekiller oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'de araştırma alanında yürütülen çalışmaların genel olarak KOBİ'lerin temel sorunlarına yönelik olduğu ve konunun uluslararası seviyedeki durumuyla benzer özellikler taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de yürütülen bu çalışmaların, araştırma alanının uluslararası seviyedeki durumundan farklı birtakım özellikleri olduğu sonucuna da ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The researches conducted on SME's, one of the foundation stones of developing and developed countries' economies, and entrepreneurship concept have significant importance. The classification of basic subjects in this research field, the evaluation of chronological progress of field and the inquiry of basic research trend in this field by comparing it with main research disciplines have substantial role in developing SME's, the backbone of economies. In this study, the evaluation of SME and Entrepreneurship papers published in international journals from its first occurrence to the today's status will be realized. After evaluation of research field in international literature, how the research field is academically analyzed and appreciated in Turkey will be explained by a qualitative method, content analysis. With this content analysis, online search is performed in Tubitak-Ulakbim database in social science between the years 2009-2018. 311 papers and 2 journals having“SME”or“Entrepreneurship”word in the title are observed. These papers are analyzed by means of MAXQDA 2018 software, the necessary tables and shapes are formed. According to results of this analysis, it is understood that the studies on the research field in Turkey is generally focused on the basic problems of SME's and these studies have common properties with international level of field. Moreover, it is concluded that these studies have small differences from international status of field.