Potasyum gübrelemesinin muzun bazı verim öğeleri ve mineral beslenmesi üzerine etkileri
Effects of potassium fertilization on some yield components and mineral nutrition of banana
  1. Tez No: 585950
  2. Yazar: VELİ KARAGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERASLAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, potasyum gübrelemesinin sera koşullarında yetiştirilen muzun bazı verim parametreleri ve mineral beslenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede Grand Nain muz çeşidi kullanılmıştır. Bitkilere 5 farklı potasyum dozu 100, 150, 200, 250, 300 kg K2O da-1 olacak şekilde K2SO4 olarak gelişme sezonu boyunca ağaç başına uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, artan dozlarda uygulanan K, muz bitkisinin hevenk sapı çevresini, gövde çevresini, tarak sayısını ve parmak sayısını artırmıştır. Aktif yaprak sayısı, potasyum uygulamasından istatistik olarak önemli derecede etkilenmemiştir. Artan dozlarda K uygulaması muz bitkisi yapraklarının N, P, K, Ca, Cu, Mn, Fe ve Zn konsantrasyonlarında önemli değişimlere sebep olmuş, Mg ve Zn konsantrasyonlarında ise istatistik olarak önemli bir değişim tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis work, the effects of potassium fertilization on some yield properties and mineral nutrients contentrations of banana (Grand Nain cultuvar) under greenhouse condition was investigated. For this propose, increasing levels of K (100, 150, 200, 250, 300 kg da-1) was applied as K2SO4 per banana plant during the growth season. According to the research results, application of increasing doses of K increased on the circumference of bunch, plant circumference, number of hands and number of fingers. The number of leaves was not affected by applied K significantly. The application of increasing K levels significantly changed N, P, K, Ca, Cu, Mn and Fe concentrations of leaves; whereas, Mg and Zn concentrations were not affected significantly.