Intercultural communication in the context of international migration
Uluslararası göç bağlamında kültürlerarası iletişim
- Tez No: 585954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlık tarihi ile beraber insanlar kimi zaman savaş, sürgün, doğal afet gibi sebepler yüzünden kimi zaman da daha iyi yaşam koşulu elde edebilmek amacı ile göç etmişlerdir. Bu göçler sırasında, kültürün maddi ve manevi ögeleri de taşınmış ve farklı kültürlerden insanlar birlikte yaşama durumunda birbirilerini etkilemeye başlamışlardır. Değişik bölgelerde gelişen farklı ulaşım ve iletişim teknolojileri, kurumların, malların, hizmetlerin ve sermayenin ülke içi ve ülke sınırlarını aşacak şekilde hareketine sebep olmakta ve uluslararası göç bu hareketin en önemli sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum ise, ülkelerin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yapılarında ve dengelerinde değişikliğe sebep olmaktadır. Özellikle endüstrileşme ile birlikte, Batı'da artan iş gücü açıklarına karşın uluslararası göçleri de içeren farklı göç türleri gerçekleşmiştir. Çeşitli nedenler ile gerçekleştirilen uluslararası göç olayları, farklı kültürden gelen insanların karşılaşmasına ve bir arada yaşamlarını sürdürmelerine sebep olmuştur. Bundan dolayı, kültürel farklılıklardan kaynaklanan iletişim problemleri ve kültürel çatışmalar kültürlerarası iletişimi doğurmakta ve bu olgu uluslararası göçün bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda ortaya çıkan uluslararası göç ile birlikte farklı kültürlerden gelen insanların bir arada yaşamaları ve karşılaşılan iletişim sorunları ve yaşanan iletişim çatışmaları; uluslararası göçün küreselleşme ile birlikte bugün kazandığı boyutu göstermekte ve kültürlerarası iletişimin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, 1960'lı yıllarda başlayan ve artarak devam eden Türkiye'den Almanya'ya giden iş gücü göçü olarak sınıflandırabileceğimiz işçilerin uluslararası göç süreci ve Almanya'da bulundukları süre içinde sosyal, siyasal, ekonomik, politik konumlandırılmaları ve yaşadıkları kültürlerarası iletişim süreci ele alınacaktır. Çalışmanın devamında kültürlerarası iletişim çatısı altında yaşanılan süreçler niteliksel araştırma yöntemlerine bağlı kalınarak analiz edilecek ve tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
People have migrated ever since the dawn of humanity to have better living conditions for various reasons such as war, exile or natural disasters. During the migrations, the material and non-material elements of the cultures were transported and people coming from different cultural backgrounds started effecting each other. Different transportation and communication technologies developed in different parts of the world cause the mobilisation of the institutions, goods, services and capital both in and outside of the country and this is one of the main results of the international migration. This situation causes change in the political, social, economic and cultural structures and balances of the countries. In order to satisfy the labor force deficit of the Europe, different types of migration happened especially with the industrialization, including international migrations. Migrating internationally for different reasons caused people from different cultural backgrounds to meet and live together. Therefore, the communication problems deriving from the cultural differences and cultural conflicts form the intercultural communication and this phenomenon exists as a result of the international migration. In this regard, the international migration causes people from different cultural backgrounds to live together and the communication problems and cultural conflicts; show the growing magnitude of the international migration with globalization and increase the importance of the intercultural communication. In this study, the international migration process of the Turkish people to Germany as labor force starting from 1960 and gradually increasing as years pass by and their social, political, economic situations during the time they have spent in Germany and the intercultural communication process will be examined. In the rest of the study, the processes under intercultural communication will be examined and discussed with the qualitative research methods.