Uluslararası politik ekonomi bağlamında Kanada'nın göç politikası
Canada's migration policy in the context of international political economy
  1. Tez No: 768971
  2. Yazar: EDA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Göç kavramı, tarihten bu yana dünyada insanların her türlü ihtiyaçları için bir şekilde ve bir amaç için yer değişme eyleminin karşılığı olarak kullanılır. Göç kendi içerisinde türlerini ve neden-sonuç ilişkisini barındırır. Bu sonuçların arasında küreselleşme kavramının ortaya çıkması ve bu kavramla beraber insanların kültürlerarası etkileşimini de doğurmuştur. Küreselleşme anlayışının da ortaya çıkışı ile beraber uzakların artık eskisi gibi uzak olamadığı daha yakın olduğu, insanlar arası iletişimin artık hiç imkânsız olmadığı, gelişen teknoloji ile beraber iletişimin de çok kolay hale geldiği ve günümüz topluluklarının karşılaştığı sorunları da doğurmuştur. Bu sorunların başında farklı kültürlere, dillere, dinlere, etnik kökenlere sahip olan bireylerin arasında oluşan uyumsuzluklar diyebiliriz. Dünyada ABD ve Avustralya örnekleri gibi Kanada da keşif ve sonrasında ise göç ile meydana gelen ülkeler arasında yer alır. Kanada için tam bir toplama ülkesi denilebilir. Birçok ırk, din, dil ve etnik kökenlerin bir arada yaşadığı ülkedir. Bu sebeple de dünyaya örnek olabilecek çokkültürlü ülkelerden de birisidir. Fakat çokkültürlülük anlayışı ve politikaları ülkeler arasında maalesef farklı seyreder. Kanada'nın tarihi, siyasi yapısı ve yasaları birçok çokkültürlü ülkelere kıyasla çokkültürlülüğe ne kadar önem verdiğini uyguladığı politikalar ile gösterir
Özet (Çeviri)
The term migration, since history, has been used in the world for all kinds of needs of people, in some way and for a purpose corresponding to the act of moving. Migration includes its types and cause-effect relationships within itself. Among these results, the emergence of the concept of globalization and the intercultural interaction of people with this concept have also become matter of subjects. With the emergence of the understanding of globalization, the distances cannot be as far away as they were before; they are getting closer and the communication between people is no longer impossible, which has become very easy with the developing technology. It has created the problems faced by today's communities, as well. At the top of these problems, the incompatibility between individuals with different cultures, languages, religions and ethnic origins can be considered. Being similar to the USA and Australia examples in the world, Canada is also among the countries that is founded through exploration and later immigration. Canada can be referred as a country of collection. It is a country where many races, religions, languages and ethnicities live together. For this very reason, it is one of the multicultural countries that can set an example for the world. Unfortunately; however, the perception and policies of multiculturalism present various practices among countries. Canada's history, political structure and laws show how much importance it attaches to multiculturalism compared to many multicultural countries with the policies it implements.