İneklerde farklı sürelerde yapılan progesteron uygulamalarının gebelik oranına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of progesterone applications on pregnancy rate in different periods of cows
- Tez No: 585995
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, ineklerde döl verimini artırmak amacıyla farklı sürelerde kullanılan intravaginal gereçlerin gebelik oranlarına etkisi araştırıldı. Araştırmada 1-3 laktasyon geçirmiş 100 baş Holştayn ırkı inek kullanılmıştır. İnekler, her grupta 50 adet bulunacak şekilde CL olan ve olmayan şeklinde ikiye ayrıldı. I. gruptaki ineklere progesteron içeren silikon 7 gün süreyle, II. gruptakilere ise progesteron içeren silikon 12 gün süre ile uygulanmıştır. Her iki gruba silikonların çıkarıldığı gün PGF2α enjeksiyonu yapılmıştır. İneklere PGF2α uygulamasından 60 saat sonra fix time suni tohumlama ve suni tohumlama esnasında GnRH enjeksiyonu yapılmıştır. Tohumlamadan sonraki 30. gün USG ile gebelik muayenesi yapılmış ve gebelik oranları, sırasıyla %56 (28/50) ve %44 (22/50) olarak belirlenmiştir ve farkın istatistiki olarak önemli olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, progesteron içeren intravaginal araçların, uzun süreli uygulamalar yerine kısa süreli uygulamalarında alternatif olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of the intravaginal devices on the pregnancy rate which were used in different durations to increase the fertility were investigated. In the study 100 Holstein kind of cows which got 1-3 lactation were investigated. Cows were divided into two groups, 50 for CL and 50 for non CL. Progesterone included silicone was applied for 7 days in group I and it was applied for 12 days in group II. PGF2a was injected in both groups after silicones were removed. 60 hours later from the application of PGF2a to the cows, fix time artificial impregnation was done and during impregnation, GnRH injection was applied. After 30th day of the impregnation, pregnancy examination was practiced via USG and pregnancy rates were stated in order of %56 (28/50) and %44 (22/50). In addition, it was seen that the difference between the rates was not significant statistically. As a result, it was found that progesterone included intravaginal devices might be an alternative for the short-term application instead of long-term application.