Alışveriş merkezlerinde kiracı yönetim çatışmaları: Ankara ve Gaziantep illerinde bir uygulama
Tenant management conflicts in shopping centers: An Examination in Ankara and Gaziantep cities
- Tez No: 585996
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumsal hayat içerisinde önemleri artmaya başlayan alışveriş merkezleri hem perakende ve emlak sektörü hem de istihdam rakamları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Konumlandırıldıkları bölgenin sosyal hayatını canlandırıcı nitelikte ve insanları bir çatı altında toplayarak yaşam merkezi olma özellikleri sebebiyle alışveriş merkezlerinin sayıları her geçen gün artmakta ve bu da, ekonomik ve sosyal hayat içinde kapladıkları alanı genişletmektedir. Bu sebeple alışveriş merkezlerinin doğru ve düzgün işlemesi; toplumsal faydayı artıracaktır. Alışveriş merkezleri genel olarak alışveriş merkezi yönetimi ve alışveriş merkezi kiracılarından oluşur. Bu iki grup arasında ortaya çıkan ya da çıkması muhtemel çatışmalar, alışveriş merkezi performansını da düşürecek ve tüm kesimler bundan zarar görecektir. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı bu iki kesim arasında çatışmaya sebep olan unsurların belirlenmesidir. Çalışmada, iki farklı ilde seçilen 372 kiracıya anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Gaziantep ve Ankara'daki kiracılar alışveriş merkezi yönetimleriyle en çok kira sözleşmeleri ve yönetim personeli konularında çatışma yaşamaktadır. Ulaşılan bir başka sonuç ise, kiracıların alışveriş merkezi yönetimleri ile yaşadıkları çatışma konularının mağaza türlerine göre farklılaştığı fakat mağaza büyüklüğüne göre farklılaşmadığıdır. Ayrıca Ankara ve Gaziantep'te bulunan kiracıların anket ifadelerine verdikleri cevapların illere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Shopping malls which have started to take up more space in social life, have a great impact on both employment, retail and real estate sectors. Also, by the revitalizing effect of the social life where it is located and because of the characteristics of being a life center by gathering people under one roof, their numbers are increasing each day. The constant increase of their number, expanding the area they cover in economical and social life. In general, shopping centers consist of management unit and shopping center tenants. Conflicts that arise or may arise between these two groups will also reduce the performance of the shopping center and damage to all segments. For this reason, the purpose of this study is to determine the elements that cause conflict between these two segments. In this study, a survey was applied to 372 chosen tenants in two different cities. With the data obtained, tenants in Gaziantep and Ankara, mostly having conflicts on rental contracts with shopping center managements. Another founding of this study is, the conflict titles between tenants and shopping center managents are varied based on store's type and but not varied for store's size. Also the answers, which is given to the survey phrases, of the tenants who are in Ankara and Gaziantep, is being different statistically significant according to location.