Etkili psikolojik danışman nitelikleri ile iş yaşamında öznel iyi oluş ve iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı rolü
The mediator role of psychological capital in the relationship between effective counselor characteristics with subjective well-being at work and professional quality of life
- Tez No: 586008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SAPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman nitelikleri ile iş yaşamında öznel iyi oluşları (işe bağlılık) ve iş yaşam kaliteleri (mesleki tatmin, eşduyum yorgunluğu, tükenmişlik) arasındaki ilişkide, psikolojik sermayenin aracı rolünün belirlenmesidir. Çalışmada etkili psikolojik danışman nitelikleri yordayan değişken, psikolojik sermaye aracı değişken, iş yaşamında öznel iyi oluş (işe bağlılık) ve iş yaşam kalitesi (mesleki tatmin, eşduyum yorgunluğu, tükenmişlik) yordanan değişken olarak alınmıştır. Araştırma, özel sektörde ve devlet kurumlarında çalışmakta olan 218'i kadın ve 115'i erkek olmak üzere toplam 333 psikolojik danışman üzerinde gerçekleştirilmiştir.Psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman nitelikleri ile iş yaşamında öznel iyi oluşları (işe bağlılık) ve iş yaşam kaliteleri arasında psikolojik sermayenin aracılığının olup olmadığı, regresyon temelli bootstrapping analizi kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre psikolojik sermayenin, etkili psikolojik danışman nitelikleri ile iş yaşamında öznel iyi oluş (işe başlılık) ve mesleki tatmin arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi bulunurken; eşduyum yorgunluğu ve tükenmişlik ile ilişkisinde tam aracılık etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediator role of psychological capital in the relationship between effective counselor characteristics of psychological counselors with subjective well-being at work (work engagement) and professional quality of life (compassion satisfaction, compassion fatigue, burnout). In the study, effective counselor characteristics were predictive variable, psychological capital mediator variable, subjective well-being (work engagement) and professional quality of life (compassion satisfaction, compassion fatigue, burnout) were taken as the predicted variables. The research was conducted on 333 psychological counselors (218 female and 115 male) working in private sector and state institutions. Regression based bootstrapping analysis was used to determine whether psychological capital mediated the relationship between effective counselor characteristics of psychological counselors with subjective well-being at work (work engagement) and professional quality of life (compassion satisfaction, compassion fatigue, burnout). According to the results of the analysis, While psychological capital has a partial mediating effect on the relationship between effective counselor characteristics with work engagement and compassion satisfaction; full mediation effect was found in the relationship with compassion fatigue and burnout.