Kur-an'ı Kerim'deki cehennem tasvirlerinin algılanış biçimleri ve insan psikolojisine etkileri
Perceptional form of hell analysis in Kur-an and the effects of human psychology
  1. Tez No: 586009
  2. Yazar: ELMAS NUR KARAGÜLLE AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kur'an'da cehennem tasvirleri ve sahnelerinin anlatılış amacı ödül ve ceza yöntemi içersinde değerlendirildiğinde“inzâr”metodu ortaya çıkmaktadır. İnzar; muhataba yasakla ilgili bilgi vererek gerçekleştirilen sakındırma yöntemidir. Bu metot ile insanı yasak olandan uzaklaştırma çabası ilahi bir sistem ile mümkün kılınmaktadır. Cehennemin mahiyeti kavramsal olarak ifadelendirilirken tasvirine de teşbihi anlamda mana kazandırılmaktadır. Ödül ve ceza metotlarının bir arada oluşu ümit ve korku dengesinin pratik sahadaki izdüşümüdür. İnsana bilgi sahibi olarak korkmayı ve ümit etmeyi tavsiye eden Rabb, üstlenen sorumluluk neticesinde de cennet ve cehennem mekânlarını tasvir etmiştir. Kişinin amelleri üzerindeki etkisinin görülmek istendiğini bu çalışma ile ilahi yöntemin tanımına, amacına, işleyiş sürecine ve neticesine yer verilmiştir. Nasslarda karşımıza çıkan tasvirlerin insan psikolojisine ve insanın pratik sahadaki amelleri üzerindeki etkisini görmek ve yorumlamak için görüşme tekniğine başvurulan bu çalışma; benzer diğer çalışmaları arasından pratik sahadaki görünürlüğü ile öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“İnzar”method comes out when the purpose of the Portrayal of hell and its scenes in the Koran is evaluated by reward and punishment method. İnzar is a kind of forbidding method which is realized by giving the respondent information about prohibition. The effort to take people away from what is forbidden by this method is enabled by a divine system. While the nature of hell is articulated conceptually, It's similitude is made meaningful. The fact that reward and punishment methods are together is the practical projection of the balance of hope and fear. The god who suggests human to fear and hope by having the knowledge describes hell and heaven as a result of the responsibility that is taken. By this study, It is desired to show the description, purpose, process, and result of the divine system and its effects on human's actions. This study has been carried out by the interview method to show and interpret the effect of the descriptions in dogmas on human psychology and human's actions. It also becomes prominent from its likes by its visibility in practice.