Türkiye'de sera gazı emisyon azaltımında karbon ticareti ve yenilenebilir enerji projelerinin rolü
The role of carbon trade and renewable energy projects for the reduction of the greenhouse gas emission in turkey
  1. Tez No: 586010
  2. Yazar: BENGÜ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küresel bir problem olan ve yakıtların yakılması, arazi kullanım tahribi, ormanların yok edilmesi, olumsuz insan faktörü, atıklar gibi nedenlerle atmosferdeki emisyonların artışı günden güne ciddi çevresel sorunları beraberinde getirmektedir. İklimin değişmesine sebep olan etmenler ile mücadelenin temel unsurları sera gazı emisyonlarını indirgeyerek, uyum sağlamaktır. İklim değişikliği ile mücadele küresel bir sorun teşkil ettiğinden, tüm ülkelerin ortak sorunu ve sorumluluğudur. Bu sebeple 1992' de Rio' daki zirvede Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kabul edilmiştir. Bu mukaveleyle tarafların emisyonlarını belirli bir seviyede tutmak ve azaltmak için protokol 1997' de onaylanmıştır. KP' nün onayıyla Türkiye'de gündemde olan karbon ticareti konusu, finansal destekler sağlayarak hedeflenen emisyon giderimini gerçekleştirmeyi amaçlayan araçlar arasındadır. Protokolü onaylayan uluslar, sera etkisine neden olan gazların havadaki miktarlarını azaltmak ve emisyon ticareti yoluyla emisyon salınım paylarını arttırmayı onaylamışlardır. Karbon piyasaları sera gazı azaltımına yönelik yenilenebilir enerji projeleri gibi projelerin geliştirilmesi hususunda aktif rol oynarken, elde edilen azaltım sertifikalarının alım satımının yapılarak finansman desteği sağlamaktadır. Bu çalışma da; sera gazı azaltımına giden yolda karbon ticareti incelenerek karbon piyasası içerisinde Türkiye'nin durumu ortaya konmaya çalışılmış, yenilenebilir enerji projeleri ile karbon ticareti arasındaki ilişki vurgulanmıştır. Örnek bir çalışma yapılarak; Çimento üretim tesisinin kullandığı enerjinin rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz teknolojiler kullanarak elde edildiği taktirde atmosfere salınmayan ve tasarruf edilen karbonun gönüllü ticaret standartları ve karbon ticareti mekanizması içerisindeki finansman kazanımları ortaya konulmuştur. Örnek çalışmadaki işletme için karbon ticareti içerisindeki en uygulanabilir temiz teknolojinin kapasitesi arttırılmış rüzgar enerjisi olduğu ve hali hazırda gönüllü piyasalarda daha çok gold ve VCS standartı kullanarak karbon ticareti yapan Türkiye 'nin, örnek çalışmadaki bulgulara göre gold standart ile karbondan daha çok gelir elde edeceği, karbon ticaret mekanizması (ETS) kullanıldığı taktirde gönüllü piyasalardan da daha çok kazanç sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It's became a globalproblem that, the combustion of fossil fuels, land use changes, the destruction of forest and caused by global warming and climate change issues for the increase in greenhouse gas emissions from waste take place continuously on the world agenda is increasing every day. Greenhouse gas causing climate change key elements of the fight against climate change is to adapt to climate change and reduce emissions. Climate change is a common problem and responsibility of all countries, all the planets of interests held in 1992 in Rio Earth Summit to combat this problem the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) has been signed. Under this agreement, countries in 1997 to ensure the decrease of greenhouse gas emissions, the Kyoto Protocol to limit has been established. Recently, the Kyoto Protocol 'with the consent on the agenda in Turkey, emissions trading or known by the name“carbon trading”issues include tools aimed at achieving the desired emission reductions by creating financial incentives. This protocol signatory countries to reduce emissions of CO2 and similar gases that produce greenhouse effect or have pledged to increase their rights through trade they can not release. Purchase and sale of the project can be developed for the decrease of greenhouse gas mitigation directly carbon markets and obtained the certificate is made. Turkey has begun in recent years to combat greenhouse gas emissions and still climate policy hasn't been fully determined. In this study; carbon trading has tried to expose axamining the situation in Turkey for greenhouse gas reduction in the carbon market and the relationship between renewable energy projects and carbon trade is emphasized. By making a sample study; voluntary trade standards and financing gains of carbon, which are not released into the atmosphere and saved in the atmosphere, have been demonstrated if the energy used by the cement production facility is obtained by using clean technologies such as wind and solar energy. It has been determined that the most applicable clean technology in the carbon trade is wind energy with increased capacity. Using more gold and VCS standards in the voluntary market in Turkey, according to the findings made in the case study will provide more income from the gold standard. According to the case study, carbon trading mechanisms (ETS) were found to be more advantageous than voluntary carbon trading.