A Simulation study on congestion control for the ATM ABR service
Eş zamansız aktarım modu mevcut bant genişliği hizmet sınıfında karmaşa kontrolü üzerine bir simülasyon çalışması
- Tez No: 58603
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET EŞZAMANSIZ AKTARIM MODU MEVCUT BANT GENİŞLİ?İ HİZMET SINIFINDA KARMAŞA KONTROLÜ ÜZERİNE BİR SİMULASYON ÇALIŞMASI Sezer Ülkü Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erdal Arıkan Temmuz 1997 Bu tezde eşzamansız aktarım modu (ATM) mevcut bant genişliği (ABR) hizmet sınıfında karmaşa kontrolü üzerine bir simulasyon çalışması yapılmıştır. ABR özellikle kendi trafik karakteristiklerini önceden belirleyemeyen uygulamalar için geliştirilmiştir. Buna rağmen, uygulama alanları genişletilebilir. Simulasyonlar için ATM Forumu Spesifikasyonunun dördüncü versiyomındaki ABR mekanizmaları büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir. Göreceli işaretleme, ilerletilmiş orantılı hız kontrolü (EPRCA) ve etkin hız dağıtımı (ERAA) algoritmaları gerçeklenmiş; ATM, TCP ve uygulama tabakalarındaki başarımları etkinlik, eşitlik, tepki zamanı, parametre değişimlerine karşı dayanıklılık ve kuyruk uzunlukları ölçü alınarak incelenmiştir. Göreceli işaretleme mekanizmasında büyük sıra uzunlukları ve eşitsizlik gözlemlenmiştir. EPRCA algoritmasının parametre değişlerine karşı hassas olduğu ve izin verilen bant genişliğinde dalgalanmalara yol açtığı görülmüştür. Son olarak, ERAA'nm kısa kuyruklarla etkin olarak çalıştığı gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : eşzamansız aktarım modu (ATM), mevcut bant genişliği (ABR), karmaşa kontrolü, göreceli işaretleme, EPRCA, ERAA, TCP/IP iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SIMULATION STUDY ON CONGESTION CONTROL FOR THE ATM ABR SERVICE Sezer Ülkü M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Erdal Ankan July 1997 In this thesis, we have performed a simulation study on congestion control for the asynchronous transfer mode (ATM) available bit rate (ABR) service. Even though ABR is primarily intended for applications that can not describe their characteristics appropriately, it can be used by a wider range of applications since it provides some minimal guarantees for bandwidth. For the simulations, the ABR mechanisms spec ified in The ATM Forum Specification, Version 4.0 have been implemented to a great extent. Relative marking, enhanced proportional rate control (EPRCA) and efficient rate allocation algorithms (ERAA) have been realized, and their performances at ATM, TCP and application layers have been examined based on robustness, effi ciency, fairness, buffer requirements and response time. The beat-down problem and large buffer requirements for the relative marking scheme have been illustrated. EPRCA was shown to be sensitive to parameters and result in oscillations in allowed cell rate. Finally, ERAA was shown to work efficiently with small buffers. Keywords : asynchronous transfer mode (ATM), available bit rate (ABR), conges tion control, relative marking, EPRCA, ERAA., TCP/IP 111