Bireylerin işe bağımlılık düzeylerinin obsesif kompulsif belirtiler ve obsesif inançlar ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between workaholism and obsessive compulsive symptoms, obsessive beliefs
  1. Tez No: 586112
  2. Yazar: MERVE MUTLUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin işe bağımlılık düzeyleri ile obsesif kompulsif belirtiler ve obsesif inançlar arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini 20-60 yaş arası çalışan bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılar 70 kişiden oluşmaktadır verilerin hepsi araştırma için uygun bulunmuştur. Bu araştırmada katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Vancouver Obsesif Kompulsif Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği ve Duwas İşkoliklik Ölçeği verilmiştir. Homojen dağılım gösteren cinsiyet ve medeni durum değişkeni için iki bağımsız gruplar için parametrik ölçüm olan“Bağımsız. Örneklem t Testi”uygulanmıştır. İş pozisyonu değişkeni bakımından yapılan karşılaştırma analizleri ise, grupların homojen dağılım göstermemesi sebebiyle ikili bağımsız gruplarınparametrik ölçümü olan“Mann Whitney U Testi”ile incelenmiştir. Eğitim durumu Kruskal Wallis Homojenlik Testi ile incelenmiştir.Araştırmanın hipotezini oluşturan ve obsesif kompulsif belirtiler ve obsesif inançların işkoliklik arasındaki ilişkisinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Obsesif Kompulsif Belirtiler, Obsesif İnançlar ve İşkoliklik Alt Boyutlarının incelenmesi içinPearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonuçlarına göre Duwas İşkoliklik Ölçeği alt boyutlarından aşırı çalışma ve kompulsif çalışma ile Vancouver Obsesif Kompulsif Ölçeği alt boyutlarından bulaşma/kirlenme, kontrol,obsesyonlar,biriktirme ve sadece doğru pozitif yönlü ve anlamlı ilişkilidir. Kararsızlık alt boyutu ile işkoliklik alt boyutları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Duwas İşkoliklik Ölçeği alt boyutları ile Obsesif İnanışlar Ölçeği alt boyutları birbirleri ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur.Bu konu ile ilgili literatürde az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmanın daha geniş bir kesim ile yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between workaholism and obsessive-compulsive symptoms, obsessive beliefs were investigated in a group that was composed of 70 workers between 20-60 years. All data were evaluated. Three different scales were used in order to collect variables. These are Vancouver Obsessional Compulsive Inventory, Dutch Work Addiction Scale (DUWAS) and Obsessional Beliefs Questionnaire (OBQ-44). Also, demographical variables are collected by form designed by the researcher. The data obtained in the study were analyzed by t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson correlation tests. Gender and marital status were analyzed by t test. Job position variables were analyzed by Mann Whitney U test. Kruskal Wallis test were used in order to analyze education variables. Obsessive compulsive symptoms, obsessive beliefs and workaholic levels were analyzed by Pearson Correlation test. According to findings of the study, Dutch Work Addiction Scale (DUWAS) and Obsessional Beliefs Questionnaire (OBQ-44) sub components have meaningful and positive correlation. Vancouver Obsessional Compulsive Inventory sub components excluding indecisive and Duwas scale sub components have positive and meaningful correlation. There are limited number of studies researching the relation between workaholism and obsessive beliefs. The investigation should be done with a larger number of people in future researches.