Orhun Abidelerinde kutsallık anlayışı
The understanding of holiness in Orkhon Monuments
  1. Tez No: 586128
  2. Yazar: TUĞBA ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazıladığım“ Orhun Abidelerinde Kutsallık Anlayışı”adını taşıyan bu çalışma, Göktürk devletinin ikinci döneminden kalmış Türk dilinin ve tarihinin yazılı ilk metinleridir. Tezimizde metinlerin içeriği kutsallık olgusu kapsamında incelenmiştir. Giriş bölümünde II. Göktürk tarihi hakkında malumat verilmiş, birinci bölümde, Köl Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk hakkında kısa bilgiler sunulmuş ve Orhun Yazıtları'nın tarihçesi ve alfabesi anlatılmıştır. İkinci bölümde Eski Türk dini ve Orhun Abidelerinde inanç ögeleri, kutsallık kavramı ve kutsallık sembolleri incelenmiştir. Türk adının geçtiği ilk Türkçe metin olan bu kaynak eserin kutsal olgusu ekseninde ne gibi problematikler taşıdığının ortaya konulması, Türklerin devlet düzeni ve bunu sağlamak için ortaya koydukları mücadeleleri, devlet ve millet arasındaki ilişkilerin düzenlenişi, Türklerin bozkır töresi, örf ve adetlerinin inanç ve kutsal ile ilişkisinin anlaşılmasını da sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, which I prepared as a master thesis, is called“The Understanding of Holiness in Orkhon Monuments”is the first written texts of the Turkish language and its history from the second period of the Göktürk state. In our thesis, the contentsof texts has been examined within the scope of the phenomenon of holiness.In the introduction part,information about the history of II.Göktürk was given. İn the first chapter, the brief information about Köl Tigin, Bilge Kagan and Tonyukuk was presented and the history and alphabet of Orkhon Inscriptions were explained. İn the second chapter, in Old Turkish religion and Orkhon monuments the elements of faith,the concept of holiness and symbols of holiness has been examined.The first Turkish text which the Turkish name is mentioned, in this resource in the axis of the holiness phenomenon, uncovering what kind of carrying problematics will provide that the state order of the Turks and their struggle to ensure this, regulation of relations between state and nation, and the the steppe rituals of the Turks customs and traditions, and also understanding of the relationship between faith and the sacred.