Teknolojiye dayalı yürütülen Türkçe derslerinin öğretmen ve öğrenci görüşleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of technology-based Turkish classes in the context of teacher and student views
- Tez No: 586136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, teknolojiye dayalı yürütülen Türkçe derslerinin öğretmen ve öğrenci görüşleri bağlamında değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu araştırmanın çalışma grubunu; Van ili, İpekyolu ilçesinde bulunan altı ortaokulda görev yapan 12 Türkçe öğretmeni ve bu öğretmenlerin derslerine girdiği 24 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları Türkçe öğretmenlerinin derslerinde teknolojiyi kullanma durumlarıyla ilgili öz değerlendirmeleri ve teknoloji destekli yürütülen Türkçe derslerinin etkililiği ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında hem öğretmenler hem öğrenciler teknoloji kullanımının faydalı olabileceğini ifade etmişlerdir. Teknoloji kullanımının, öğrenme isteğini artırdığı, öğrenme materyallerinin daha çok duyuya hitap edecek şekilde etkileşimli olmasını sağlayabildiği, öğrenme kaynaklarının niceliği ve niteliğinin geliştirilmesine katkı sunduğu; ayrıca dört temel dil becerisi edindirme sürecinde yardımcı olabildiği görülmektedir. Öğretmenler tarafından teknoloji kullanımının dört temel dil becerisinden en çok dinleme becerisine katkı sağladığı belirtilmektedir. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun teknoloji kullanımı konusunda kendini kısmen yeterli veya yetersiz hissettiği görülmektedir. Öğrencilerin görüşlerine dair sonuçlara bakıldığında öğrenciler, teknoloji ile işlenen dersleri salt öğretmen anlatımıyla işlenen derslere tercih ettiklerini söylemektedir. Teknoloji destekli sürdürülen derslerin, dersleri sıkıcılıktan kurtardığı ve daha eğlenceli hale getirdiği de öğrencilerin büyük bir çoğunluğu tarafından belirtilmektedir. Öğretmenler ve öğrenciler teknoloji kavramını kolaylık tanımı üzerinden yapmakta ve zamandan tasarruf sağladığını ifade etmektedir. Ayrıca öğretmenler EBA'dan yararlandıklarını belirtirken öğrenciler de ders işleme sürecinde en çok EBA'daki içeriklerden faydalandıklarını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at evaluating techology-based Turkish language classes in regard to views of teachers and students. The study group of this quantitative study includes; 12 Turkish language teachers who teach in one of selected six secondary schools located in İpekyolu county of Van, as well as 24 students of those teachers. For data gathering, semi-structured meeting forms has been collected. Content analysis methods has been used for solving data. Findings of this study include; selfassasement of technology usage levels of Turkish language teachers in the classrom, and also views of both teachers and students about the efficiency of Turkish classes that are run based on technology. Accordig to findings of the study; both teachers and students think that technology usage might be useful. Findings Show that technology usage is able to raise motivation for learning, make learning materials interactive that appeal to more senses, improve both quantity and quality of learning materials, and help obtain four essential language skills. Majority of teachers consider themself partially capable or incapable in technology usage. It is also obvious that both teachers and students need to get educated for using technology. According to teachers, technology usage contributes most to listening skill among four essential language skills. Majority of teachers consider themself either partially sufficient or insufficient in using technology. Findings on student views show that students prefer technology-supported classes better over teacher-only classes. Majority of students also state that technology-supported classes are less boring and even more enjoyable. Both teachers and students define technology as a facilitator that helps save time in teaching and learning. Furthermore, teachers express that they use EBA intensively and students say that they benefit contents of EBA most for their classes.