İzâ edatı ve işlevleri
Preposition of iza and its functions
- Tez No: 586142
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bazı ilim adamları insanı, konuşan bir varlık olarak tarif etmişlerdir. İnsan konuşmak istediğinde, zihnindekileri karşısındakine aktarabilmek için anlamlı seslere ihtiyaç duyar. İşte dilin bu yapı taşına biz kelime diyoruz. Yeryüzündeki diller Allah'ın ayetleridir. Kur'ân'nın ifadesiyle insanlar kabile ve kavim olarak yaratılmışlardır. Bu farklı yaratılmanın sebebi de“tanışmak”olarak ifade edilmiştir. Tanışmak için dilin olması kaçınılmazdır. Yeryüzünde en çok konuşulan dillerden biri de Arapçadır. Arapçanın diğer bir özelliği de Kur'an'ın dili olmasının yanında Hz. Muhammed'in de dilinin Arapça olmasıdır. İslam'ın iki kaynağı Kitap ve sünnetin doğru anlaşılabilmesi için Arapçanın tüm teferruatıyla öğrenilmesi gerekmektedir. Çalışmamızın giriş bölümünde genelde dil özelde de Arapçanın önemi anlatılarak konunun kapsamı belirtilmiştir. Birinci bölümde klasik ve modern kaynaklardan faydalanılarak Arapçanın temel yapıtaşı olan kelimenin tarifi verilmiş, çeşitleri tasnif edilmiş, kelime çeşitlerinden, isim ve fiil tarifleri verilerek genel özellikleri işlenmiştir. Tez konumuza esas olan harf/edat konusu ise daha teferruatlı ele alınmıştır. Konu işlenirken öncelikle harf/edatın tarifi verilmiş, harflerin lafız ve anlamları esas alınarak, lafzî ve manevî özellikleri alt başlıklarıyla işlenmiştir. İkinci bölümde tez konumuz olan ( اِذَا ) izâ edatı ve işlevleri eski kaynaklarla beraber modern kaynaklardan da faydalanılarak işlenmiştir. Bu bölüm, dört ana başlık altında; İzâ-i şartiye, İzâ-i fücâiye, izânın (حين)“ hîne”anlamında zarf olması, izânın (لو )“lev”manasına gelmesi şeklinde alt başlıklarla işlenmiştir. Bu çalışma, neticelerinin değinildiği sonuç bölümüyle bitirilmiştir. Anahtar Kelimeler Kelime, Edat, Harf, izâ, dil.
Özet (Çeviri)
Some scholars have described human beings as speaking beings . When a person wants to talk, he needs meaningful sounds in order to transfer his mind to the other person. We call this building block of language a word. The languages on earth are the verses of Allah. In the words of the Qur'an , people were created as tribes and tribes. The reason for this different creation is expressed as“ acquaintance .. It is inevitable to have a language to meet. One of the most spoken languages on earth is Arabic. Another feature of Arabic is the language of the Qur'an as well as the Prophet. Muhammad's language is Arabic. Two sources of Islam In order to understand the Book and Sunnah correctly, it is necessary to learn Arabic in full detail. In the introductory part of our study, the importance of Arabic in general and language in particular is explained and the scope of the subject is stated. In the first part, the definition of the word, which is the basic building block of Arabic, is given by using classical and modern sources , its varieties are classified, and the general features of the word varieties are given by giving noun and verb descriptions. The letter / preposition subject, which is the basis of our thesis topic, is dealt with in more detail. Thread processing the first case / prepositional recipe given, based on the meanings of the letters and lafız, literal treated with sub-titles and spiritual properties. In the second part of the thesis topic ( اِذَا) The narrative and functions of the narrative have been studied by making use of modern sources as well as old sources. This section is divided into four main headings; Izadi contingent İzâ contingent, İzâ fücâiye, the fact that izâ ( حين ) is in the meaning of ”hîne ,, and that izân ( لو ) come to“ lev ”means covered with sub headin This study is concluded with the conclusion section where the results are mentioned. Keywords Word, Preposition , Letter, izâ , language.