Ardahan ili-Damal ilçesi ağızları (İnceleme-metinler-sözlük)
Dialectology of ardahan city - Damal district (Review-texts-glossary)
  1. Tez No: 586174
  2. Yazar: YAKUP ERBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kafkasya coğrafyası yüzyıllar boyunca sürekli bir geçiş bölgesi olmuştur. Birçok kavim bu coğrafyadan geçip medeniyetler kurmuştur. Doğal olarak Kafkasya coğrafyasından geçen her medeniyet bölgeden iz bırakıp gitmiştir ve yüzyıllar içinde bu coğrafyada zenginlik oluşturmuştur. Bugün Türkiye sınırları içinde kalan Damal bölgesinde bütün medeniyetlerin birikimini ve Orta Asya Türk kültürünün izlerini taşıyan Damal halkını Bozkır kültürü ekseninde açıklamaya çalışacağız. Bu çalışmamızda Damal ağzını fonetik ve morfolojik olarak inceledik. Bu incelemeler sayesinde Damal ağzının Türkiye ağızları arasındaki yerini tespit etmeye çalışıp ileride oluşacak bir ağız haritasına katkı bulunmaya çalıştık. Ayrıca sahaya çıkarak birçok insan tanıyıp folklor ve Türkçe adına derlemeler yaptık ve bu derlemeleri transkript edip sözlük çalışması yaptık. Kısacası bu çalışmamız“Giriş”,“İnceleme”,“Sonuç”,“Metinler”,“Sözlük”,“Kaynakça”,“Ekler”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The geography of the Caucasus has been a continuous transition region for centuries. More tribes passed through this geography and established civilizations. Naturally, the civilization in the region passing through the Caucasus geography has left its mark on the region and has created wealth in this geography over the centuries. Today inside the inner stud Turkey and central Asia will try to explain Damal people in the steppe culture axis bearing the traces of Turkish culture. In this study, we investigated the Damal mouth phonetically and morphologically. These investigations if making an open mouth in the mouth of Turkey will occur in the future functioning mouth Damal map that gets a mouth dry. He also managed to get out on the field and know the people and call his folklore and Turkish name. In short, this study speaks of“Introduction”,“Review”,“Conclusion”,“Texts”,“Glossary”,“Bibliography”,“Appendices”.