A research on safety culture awareness of marina employees
Marina çalışanlarının emniyet kültürü farkındalığı üzerine bir çalışma
- Tez No: 586177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİMEN KARATAŞ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Marine, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Örgütlerdeki iş emniyeti risklerini azaltmak için kazaları önlemede proaktif bir yöntem olan emniyet kültürü son zamanlarda birçok sektör tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışanlar marinaların en önemli kaynaklarıdır ve emniyetle ilgili farkındalıklarının marina yönetimi tarafından gözlenmesi gerekir.Çalışmanın amacı, İzmir ve Aydın bölgelerinde bulunan marinalardaki çalışanların emniyet kültürü anketi uygulayarak emniyet kültürü farkındalık düzeylerini ölçmektir.Marina çalışanlarının emniyet kültürü farkındalık düzeyleri ölçülürken Dursun (2011) tarafından geliştirilen emniyet kültürü anketinden yararlanılmıştır.Marina çalışanlarının emniyet kültürü farkındalıkları belirlenirken emniyet kültürü değişkenleri ve marina çalışanlarının demografik faktörleri arasındaki ilişki de araştırma kapsamında incelenmiştir.Araştırmanın analiz sonuçlarına göre marina çalışanlarının emniyet kültürü farkındalıkları çalışanların yaşına göre farklılık göstermektedir.Ancak marina çalışanlarının emniyet kültürü farkındalıkları cinsiyet, eğitim durumu, işteki konumu, departmanı ve iş kazası geçmişine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Safety culture which is commonly used on several sectors is considered as a proactive accident prevention method to reduce occupational safety risk level in an organization. Employees are the most important resources in marinas and their awareness related to safety should be observed by marina managements. The aim of this research is to analyze the safety culture awareness level of marina employees located in İzmir and Aydın regions by using safety culture questionnaire. Safety culture questionnaire developed by Dursun (2011) is conducted while measuring safety culture awareness level of marina employees. While determining safety culture awareness level of marina employees, safety culture variables and demographics of marina employees' relations are also analyzed in the scope of research. The research results show that, safety culture awareness of marina employees differs according to employees' age. However safety culture awareness of marina employees does not differ according to gender, educational status, work status, work experience, work department and occupational accident experience.