Limanlarda mesleki eğitimler ve iş sağlığı güvenliği: Örnek bir liman işletmesinin incelenmesi
Vocational traninngs and work healty safety in port: Investigation of a sample port authority
  1. Tez No: 680232
  2. Yazar: MELTEM AKSOY ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya denizyolu taşımacılığında büyük bir paya sahip olan limanların, işlem hacimlerinin yoğunluğuyla birlikte yüksek çalışan istihdamı ile sosyo-ekonomik anlamda önemi her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak teknolojik anlamda önemli yatırımlara sahip olmakla birlikte iş sağlığı ve güvenliği anlamında pek çok riski barındırdığı gözlemlenmektedir. Limanların 7/24 kesintisiz hizmet veren işletmeler olması nedeniyle çalışan memnuniyeti ve iş güvenliği riskleri ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmada örnek bir liman işletmesi incelenerek mesleki eğitimlerin ve belgelendirme süreçlerinin, paydaş memnuniyetine ve iş sağlığı ile güvenliğine; çalışanların iş güvenliği riskleri konusundaki algı düzeylerinin arttırılmasının sağlanması ile iş güvenliği risklerini yönetmek amacıyla yapılan sistematik çalışmaların ve uygulamaların ortak bir kültür yaratmadaki etkilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Liman çalışanlarının kurum içinde mesleki eğitim kurs yetiştirme programları ile meslek kazanımı, mevcut eğitim programlarının gözden geçirilmesi, eğitim ve paydaş memnuniyet oranları ve yıl bazında yetiştirilen çalışan personel istatistikleri karşılaştırılarak, yapılan uygulamaların faydası incelenmiştir. Projede toplanan verilerin araştırılarak, analiz edilmesiyle elde edilen bulgularda, mesleki eğitim ve iş güvenliği uygulamalarıyla personel bilincinin arttırılmasına paralel meslek kazanmış, özgüven sahibi liman çalışanlarının iş güvenliği kültürüne olumlu etkilerinin gözlemlenmesinde yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ports have a large share in the world maritime transport and their importance is increasing day by day due to the intensity of activity volumes and the high employment rates in the sector. Concordantly, it is observed that there are many risks in terms of occupational health and safety, although there are significant technological investments in the sector. Employee satisfaction and occupational safety risks come to the fore as ports are businesses that provide 24/7 uninterrupted service. In this research, a port operator is examined aiming to measure the effects of vocational training and certification processes on the stakeholder satisfaction and occupational health and safety; increasing the employee awareness on occupational safety as well as the effects of systematic studies and practices carried out to manage occupational safety risks on creating a common culture. The benefits of the implementations were examined by comparing the job acquisition by in-house vocational trainings, reviewing the existing training programs, training and stakeholder satisfaction rates, and the statistics of the personnel trained on a yearly basis. The findings obtained by the research and analysis of the data collected in the project have been a guide in observing the positive impact of the self-confident port employees on the occupational safety culture, who have gained a profession and increased awareness of the personnel through vocational training and occupational safety practices.