Güçlendirici liderlik, bilinçli organizasyon ve güvenli davranış arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Lojistik sektöründe bir araştırma
Empowering leadership, conscious organization and relationships between safe behavior review: A research in the logistics industry
  1. Tez No: 905871
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Liderlik, insanlık tarihinin başlangıcından beri var olan ve çağın getirdiği koşullar doğrultusunda şekillenen bir kavramdır. Günümüzde işletmeler rekabet ortamına uyum sağlayabilmek, pazar payını kaybetmemek ve istikrar sağlayabilmek adına yeni stratejiler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda işletmenin en önemli kozlarından biri çalışma ekibinin başındaki liderin yetenekleri olmaktadır. Liderin güçlü olması artık organizasyonlar için kilit bir nokta olarak görülmektedir. Güvenlik kavramı hem birey adına hem de organizasyon adına çok büyük önem arz etmektedir. Öncelikle bireysel olarak başlayıp daha sonra da genele yayılan bir kültür olarak kabul edilmelidir. Çalışan kendi güvenliğini sağladıktan sonra ise hem ekip arkadaşlarının hem de çalışma ortamının güvenliğinden emin olmalıdır. Çalışanların farkındalıklarının olması, bilinçli organizasyon ortamının oluşabilmesi için önemli bir husustur. Organizasyonların oluşabilecek herhangi bir kriz anında hareket edebilme ve bireylerin dikkatli olma süreci bilinçli organizasyona bağlıdır. Bu çalışmada güçlendirici liderlik, güvenli davranış ve bilinçli organizasyonun arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla aktif olarak faaliyet gösteren lojistik firmalarında çalışan personele yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı aracılığıyla yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmada güçlendirici liderlik boyutlarının güvenli davranışa olan etkisi değerlendirilmiş ayrıca bilinçli organizasyonun düzenleyici ve\veya aracı etkisi gözlemlenmiştir. Bu çalışmaya konu olan üç kavramı birlikte ele alan yeteri kadar akademik çalışma olmadığı gözlemlenmiştir. Üç kavram arasındaki ilişki birlikte incelenerek literatüre ve lojistik sektöründeki organizasyonlara katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership is a concept that has existed since the beginning of human history and has evolved in accordance with the conditions of each era. In today's world, businesses are creating new strategies to adapt to competitive environments, retain market share, and ensure stability. In this regard, one of the most important trumps of the enterprise is the skills of the leader at the head of the working team. The strength of a leader is now seen as a crucial point for organizations. The concept of security is of great importance both for individuals and organizations. It should be acknowledged first as an individual concern and then embraced as a culture that permeates throughout. After ensuring their own safety, employees should also be concerned about the safety of both their team members and the work environment. Awareness among employees is crucial for the establishment of a mindful organizing environment. The ability of organizations to act in times of crisis and individuals to be vigilant depends on a mindful organizing. This study aims to examine the relationship between empowering leadership, safety behavior, and mindful organizing. For this purpose, research was conducted targeting employees of active logistics companies. A survey method was used as the data collection tool. The collected data was analyzed using the Structural Equation Modeling (SEM) technique via the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. The impact of empowering leadership dimensions on safety behavior was evaluated, and the regulatory and/or mediating effect of mindful organizing was observed. It has been observed that there are not enough academic studies addressing all three concepts together in this study. The aim is to examine the relationship among three concepts together in order to contribute to the literature and logistics sector organizations.