Salim Şengil'in hikâyeciliği
The story telling of Salim Şengil
  1. Tez No: 586226
  2. Yazar: EMRAH İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
1913 yılında doğan Salim Şengil Türk edebiyatında dergicilik ve yayınevi faaliyetleriyle bilinen bir hikâyecidir. 1937 yılında CHP'nin düzenlediği Türkiye Hikâye Yarışmasında Toprağa Dönüş adlı hikâyesiyle birincilik ödülü alarak adını duyuran Salim Şengil yaşamı boyunca edebiyatla iç içe kalmış, etrafında önemli edebiyatçıları toplamış ve onlara yol gösterici olmuştur. Döneminin önemli ve yenilikçi edebiyat dergileri arasında yer alan Seçilmiş Hikâyeler (1947 – 1957); Dost (1957 – 1973) dergilerini çıkarmış ve Dost Yayınevi'ni kurmuştur. Seçilmiş Hikâyeler dergisinde elli kuşağı hikâyecilerinin ve şairlerinin birçoğunun eserlerine yer vermiş, onların Türk edebiyatında tanınmasında pay sahibi olmuş, Varlık dergisinin tekelinde bulunan edebiyat ödüllerine talip olmuştur. Ayrıca kurduğu yayınevleri ile birçok ünlü yazarın ilk kitaplarını yayımlamasına olanak sağlamıştır. 2005 yılında hayatını kaybeden Salim Şengil yayıncı ve editör kişiliğinin yanında 1943 – 1992 yılları arasında bir piyes, bir anı ve beş hikâye kitabı kaleme almış, bu kitaplarında döneminin zevk ve anlayışını yansıtmaya çalışmıştır. Bu çalışmada Salim Şengil'in kitaplarında yer alan hikâyeler tematik olarak incelenmeye çalışılmış ve dönemi ile olan ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salim Şengil, who was born in 1913 and known with magazine publishing and press activities in Turkish Literature, is a story writer. Salim Şengil, who took championship award and got famous with his story“Toprağa Dönüş”in Turkey Story Competition which is organized by“Cumhuriyet Halk Partisi in 1937, had an important place for literature in his all life, gathered men of letters around himself and guided them. He published literature magazines named ”Seçilmiş Hikâyeler“ (1947-1957) that was one of the important and reformist literature magazines in that times, Dost (1957-1973) and founded the Dost Publishing House. In his magazine of ”Seçilmiş Hikâyeler", he published works of 1950s generation story writers and poets and helped them to be famous in Turkish Literature. He also aspired awards of literature that was monopolized by Magazine of Varlık. Furthermore, published first books of many famous writers in his own publishing houses. Salim Şengil, died 2005, was not only publisher and editor but also he wrote a play, a memory and five story books between 1943 and 1992. He tried to represent pleasure and understanding of that period. In this work, stories in books of Salim Şengil were analyzed thematically and his relation with time that he lived was revealed.