Seçilmiş Hikâyeler Dergisi'nde edebî faaliyetler
Literary activities in Seçilmiş Hikâyeler Journal
  1. Tez No: 293189
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 943
Özet
Süreli yayınlar, muhtelif yayın politikaları ve faaliyetleri itibariyle yayınlandıkları süreç içerisindeki dönemin siyasî, sosyal, kültürel ve edebî yaşantısını sayfalarına taşıyarak hem var oldukları döneme tanıklık ederler hem de toplum düzeninde etkili bir şekilde yer alırlar. Hikâye yazarı Salim Şengil tarafından 1947- Temmuz 1957 yılları arasında yayınlanan ve 113 sayıya ulaşan Seçilmiş Hikâyeler Dergisi de bir kültür, edebiyat ve sanat dergisidir. Şengil, başlangıçta usta hikâyeci Memduh Şevket Esendal?ın önerisiyle yalnızca hikâye sanatına ait ürünlere yer verse de zaman geçtikçe sevilen ve geniş bir okuyucu kitlesine kavuşan Seçilmiş Hikâyeler?in değişimi için okuyucularından gelen talepleri değerlendirerek hikâye sanatı yanında diğer türlere de yönelmiş ve bir tür dergisi olarak çıkarmaya başladığı dergiyi, bir sanat- aktüalite dergisine dönüştürmüştür. Hikâye sanatı ile ilgilenen genç istidatlara kendilerini tanıtabilme imkânı sunan Seçilmiş Hikâyeler, 1950?li yıllardaki Türk hikâyeciliğinin gelişmesinde katkısı yadsınmayacak bir role sahiptir. Bünyesinde toplumcu- gerçekçi ve ikinci yeni gibi farklı sanat anlayışlarına ait ürünleri toplayan Seçilmiş Hikâyeler, yeniliğe ve gelişime açık duruşuyla dikkat çekmektedir. Bu çalışmamızda bahsettiğimiz özellikleriyle öne çıkan Seçilmiş Hikâyeler Dergisi?nin edebî ve kültürel faaliyetleri hakkında bir tetkik ve tanıtım yapmayı; böylelikle elde edilen verileri ve sonuçları da göz önünde bulundurarak 1947-1957 yılları arasındaki Türk edebiyatının gelişim aşamalarını dergi vasıtasıyla aydınlatmayı ve edebiyat tarihi araştırmalarına katkılar sağlamayı amaçladık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Seçilmiş Hikâyeler; yayınlanma serüveni, kimlik bilgileri, yayın ilkeleri ve politikası, edebî, kültürel ve fikrî faaliyetleri, yazar kadrosu itibariyle incelenmiş ve tanıtılmıştır. İkinci bölümde dergideki yazıların hem kronolojik olarak hem de yazar adına göre alfabetik olarak sıralanmış dökümü bulunmaktadır. Görsel malzemeler ve ilanlar da ayrıca başlıklar altında yine kronolojik olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise derginin fikrî faaliyetlerine yönelik yazıları, konularına göre sınıflandırma yapılmak suretiyle aktarılmıştır. Seçilmiş Hikâyeler Dergisi, 1950 dönemi Türk hikâyeciliği için edebiyat araştırmalarına öncelikli bir şekilde kaynaklık eden bir yapıya ulaşmış görünmektedir. Salim Şengil?in Türk edebiyatı ve sanatı için faydalı olma prensibini benimsemiş olması ve yenilikçi yaklaşımı, Türk dergiciliğine örnek teşkil edecek mahiyettedir. Hikâye türünün o dönem edebiyatımızda diğer sanat türleri yanında önem kazanması; Türk hikâyeciliğinin de gelişmesi ve modernleşmesi sağlanmıştır. Ankara?da çıkarılmış bir dergi olarak o dönemde İstanbul dergileriyle rekabet edecek kadar kendini ispat eden Seçilmiş Hikâyeler Dergisi, azim ve doğrulukla çalışarak başarıya ulaşmak mümkündür fikrinin göstergesidir. Anahtar sözcükler 1- Seçilmiş Hikâyeler Dergisi 2- Salim Şengil 3- 1950 dönemi Türk hikâyeciliği 4- küçük hikâye 5- süreli yayınlar.
Özet (Çeviri)
Periodicals have effectively existed in social order and testified to their periods, during which time they were published in point of various publication policies and activities, by carrying to their pages the life of political, social, cultural and literary in the period. Seçilmiş Hikâyeler Journal that was published by story author Salim Şengil between 1947-July 1957 and reached 113 issues, is a magazine of culture, literary and art. Although Şengil had initially featured only stories in his magazine by means of Memduh Şevket Esendal?s suggestion who was master of story work; afterwards, he transformed the magazine which started to publish as a magazine of type, into a magazine of art-topicality, by evaluating demands of readers who liked the magazine and increasingly became a large group, for change of Seçilmiş Hikâyeler. The magazine have a role too great to be rejected contribution in improvement of Turkish story at the 1950?s, since it made presentation theirselves possible for young aptitude who interested in story art. Besides, Seçilmiş Hikâyeler that collected work of art which was belong to different art comprehension as socialist realist and İkinci Yeni, have also attracted attention with being receptived to newness and development. With this study, we aimed to researh and define literary and cultural activities of Seçilmiş Hikâyeler Journal about which we mentioned its characteristic, in this way, to contribute the researches of the Turkish literature and to explain by means of the magazine that included development level of Turkish literature between 1947-1957, by taking into consideration obtained informations and results. This study consist of three main part. At first part, Seçilmiş Hikâyeler is investigated and explained in terms of published advanture, identity information, principle and politics of publication, literary and cultural activities, author list. At second part, it have occured writings in the magazine by alphabetical and chronological order. It have submitted visual materials and announcements under heatings once more chronologically. At third part, it have submitted intellectual activities of the magazine classifying by subjects. Seçilmiş Hikâyeler have appeared to attaining a state which is a preferable referance for researches of the Turkish Literature because of Turkish stories of 1950 generation. Salim Şengil who was adopted principle of utilitarian for Turkish literature and art, besides he had a approach which advocated changes; whereby he constituted a model for Turkish magazine publishing. It have been provided to becoming important situation for art of story in comparison to other types of art in their times, and also provided to developing and modernization of Turkish stories. Seçilmiş Hikâyeler have proved itself that was strong enough to compete with magazines in the İstanbul, although it published in Ankara; so this is an indication of idea which is possible to reach success by working of tenacity and truth. Key words 1- Seçilmiş Hikâyeler Journal 2- Salim Şengil 3- Turkish stories of 1950 era 4- short story 5- periodicals.