Maydos Kilisetepe Höyüğü Orta Tunç Çağı Geç Dönem (VI. Tabaka) seramiği
Middle Bronze Age Late Period (VI. Level) Ceramic In Maydos Kilisetepe mound
- Tez No: 586228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Maydos Kilisetepe Höyüğü; Çanakkale Boğazı' nın Avrupa yakasında, Kilye Koyu' nun güneyinde, Eceabat ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik adı“Madytos”olan höyük, 200x180 metre genişliği ve deniz seviyesinden 33 metre yüksekliği ile Gelibolu Yarımadası' nın en büyük höyüğüdür. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü' nden Doç. Dr. Göksel Sazcı başkanlığında 2010 yılında başlatılan çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Arkeolojik çalışmalar ve C14 tarihlemelerinden elde edilen verilere göre, höyüğün M.Ö. 3. binden itibaren iskân gördüğü tespit edilmiştir. Bu çalışmada Maydos Kilisetepe Höyüğü' nde 2010 – 2018 kazı sezonları içerisinde tespit edilen Orta Tunç Çağı' nın Geç Dönemi' ne ait seramikler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda höyüğün Orta Tunç Çağı Geç Dönemi' ndeki seramik teknolojisi tespit edilmiştir ve bu üretim teknolojisinin diğer yerleşmeler ile olan benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maydos Kilisetepe Mound is located on the European side of Çanakkale Strait, to the east of Kilye Cove within the boundaries of Eceabat county. Anciently known as“Madytos”, Maydos is the biggest mound of Gelibolu Peninsula with 200x180 meters width located at 33 meters above sea level. The excavations which started in 2010 under the moderation of Assc. Prof. Göksel Sazcı from Çanakkale Onsekiz Mart University Archeology Department continue to this day. The findings and data which are obtained via C14 method reveal that the mound has been a settlement since BC 3000. In this study, ceramics dating back to Middle Bronze Age Late Period which were excavated between 2010 – 2018 excavation seasons were evaluated. Through the directions of this study, the ceramic technology of the mound was identified and held in comparison for similarities and differences between other settlements.