Drama yoluyla okul öncesi dönemde İngilizce dil Eğitimi
English language teaching in preschool through drama
  1. Tez No: 586229
  2. Yazar: GULSUM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği dünyada dijital destekli, teknolojik destekli öğretim yöntemleri her ne kadar artmış olsa da insana ve topluma dönük öğretim yöntemlerine de ihtiyaç bir o kadar artmıştır. Eğitimde drama yöntemi de, topluma ve kişiselliğe dönük bu özellikleriyle belirtilen ihtiyaca yönelik bir öğretim yöntemi olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarına İngilizce dil eğitiminin drama yoluyla verilebilmesinin etkililiğinin incelenmesidir. Bu amaç bağlamında, 3-4 ve 5-6 yaş gruplarındaki okul öncesi dönem çocuklarına 8 hafta boyunca toplam 22 etkinlik uygulanmıştır. Uygulanan etkinlikler sonucunda; drama etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının İngilizce dil eğitiminde katkıda bulunduğu ve geliştirmelerini desteklediği söylenebilir. Ayrıca uygulanan etkinlikler öncesinde sorulara kısa cevaplar veren ya da söz hakkı almaktan kaçınan çocukların drama sonrasında cevap vermede istekli oldukları ve drama etkinliği kazanımlarıyla ilgili günlük hayatlarından somut örnekler verdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world where technology is rapidly developing, digital-assisted, technological-assisted teaching methods have increased, although the need for human and community-oriented teaching methods has increased. The drama method in education can also be said to be a teaching method for the needs specified by these characteristics, which are related to the society and the personhood. The purpose of this research is to examine the effectiveness of the ability of English language education to be given to preschool children through drama. In the context of this aim, a total of 22 activities were applied to preschool children aged 3-4 and 5-6 for 8 weeks. As a result of the activities applied, drama activities can be said to contribute to the English language education of preschool children and to support their development. In addition, it has been observed that children who give short answers to questions before the activities or who refrain from taking their say are willing to answer after the drama and give concrete examples of their daily lives related to drama activity gains. Key