Ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalara ilişkin görüşleri
Complementary and integrated applications related opinions used in premenstrual syndrome of midwife and nurses
  1. Tez No: 586236
  2. Yazar: TUĞBA ÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalara ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini 6 Şubat-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi tüm servisleri, doğum- kadın hastalıkları ameliyathanesi, doğumhane, yoğun bakımlar ve polikliniklerinde çalışan izinli veya raporlu olmayan toplam 248 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından ilgili literatür temel alınarak oluşturulan ebe ve hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini, premenstrual sendroma ilişkin görüşlerini, ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalara ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik oluşturulan veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, ortalama, standart sapma ve Ki-Kare kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma dâhilinde olan ebe ve hemşirelerin yaş ortalamaları 36,69±7,61'dır. Mesleki deneyim süre ortalamaları 15,37±8,60, %53,6'sı da lisans mezunudur. Ebe ve hemşirelerin %69'unun premenstrual sendromu sağlık sorunu olarak gördükleri, %77,8'inin de stresi risk faktörü olarak ifade ettikleri saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan ebe ve hemşirelerin %87,5'u masajı, %81,9'u gevşeme egzersizlerini, %77,4'ü fiziksel egzersizi, %76,2'si papatya çayını, %58,5 yogayı prementrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalar olarak bildikleri belirlenmiştir. Ebe ve hemşirelerin tamamına yakını premenstrual sendromda papatya çayının, %98,2'si masajın, %96,4'ü magnezyumun, %96,1'i gevşeme egzersizlerinin, %94,8'i fiziksel egzersizin, %94,4'ü kalsiyumun etkili olduğunu ifade ettikleri saptanmıştır. Ebe ve hemşirelerin %20,6'sının premenstrual sendromda kullanılan uygulamaların rahatlatma-sedatif etkisi olduğunu, %16,1'inin de alerji riski olabileceğini belirttikleri belirlenmiştir. Ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalara ilişkin görüşleri incelendiğinde %90,3'ünün uygulamalar hakkında hastaların bilgilendirilmesi, %63,7'sinin de uygulamalar için hastadan imzalı onam alınması, %53,6'sının bu uygulamaların bakım planına dâhil edilmesi, %51,2'sinin bu uygulamaları yapma yetkisinin ebe ve hemşirelerde olması, %15,7'sinin bu uygulamalardan yararlanıp yararlanmadığının hastalara sorulması gerektiğini ifade ettikleri saptanmıştır. Ebe ve hemşirelerin öğrenim düzeyi ile premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamaları, uygulamaların yararlarını ve risklerini bilme ve bilmeme durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak hasta ile birebir iletişimde bulunan, bireyi bir bütün olarak değerlendiren, hastayı ilk karşılamadan taburculuk öncesine kadar takip eden ve danışmanlık yapan ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalar hakkında görüşlerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu araştırmanın sonuçları doğrultusunda ebe ve hemşirelerin premenstrual sendromda kullanılan tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalar ile ilgili kanıta dayalı çalışmalar yapması, eğitim süresince tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalara yönelik eğitim alması, tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamaların ebe ve hemşireliğe entegre bir meslek olması için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde olması, meslekte de hizmet içi eğitim programlarına yer verilmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study in order to determine the views of midwives and nurses about complementary and integrated practices used in premenstrual syndrome. The sample of the study consisted of 248 midwives and nurses who were working actively at that time in Mersin City Training and Research Hospital Gynecology and Pediatric Hospital between February 6 and April 27, 2018 in all services, obstetrics and gynecology operating room, delivery room, intensive care units and policlinics. Necessary ethical committee approval and institutional permission were obtained before data collection tools were applied.The data of the research were collected by using the data collection form which was formed by the researchers to determine the socio-demographic characteristics of midwives and nurses, their opinions about premenstrual syndrome and the views of midwives and nurses about complementary and integrated practices used in premenstrual syndrome. The obtained data evaluated by descriptive statistics; standard deviation, Chi-Square and maximum and minimum values. The mean of age of midwives and nurses were 36.69 ± 7.61. The mean of duration of professional experience is 15.37 ± 8.60 and 53.6% of them have undergraduate degree. It was determined that 69% of midwives and nurses considered premenstrual syndrome as a health problem and 77.8% expressed stress as a risk factor. When the information sources are examined, it is seen that 57.7% use internet resources. Of the midwives and nurses included in the research, 87.5% massage, 81.9% relaxation exercises, 77.4% physical exercise, 76.2% chamomile tea, 58.5% yoga used in complementary prementrual syndrome and integrated applications. Almost all midwives and nurses had premenstrual syndrome with chamomile tea, 98.2% massage, 96.4% magnesium, 96.1% relaxation exercises, 94.8% physical exercise, 94.4% calcium was effective. It was determined that 20.6% of midwives and nurses stated that the treatments used in premenstrual syndrome had a relieving-sedative effect and 16.1% stated that they might be allergic risk. When the opinions of midwives and nurses about complementary and integrated practices were examined, 90.3% informed the patients about the applications, 63.7% obtained the consent from the patient for the applications, 53.6% included these applications in the care plan, 51,2% midwives and nurses have the authority to make these applications, 15.7% stated that patients should be asked whether they benefit from these applications. There was no significant relationship between the education level of midwives and nurses and complementary and integrated applications used in premenstrual syndrome, knowing and not knowing the benefits and risks of the applications (p> 0.05). As a result, it is very important to know the opinions of midwives and nurses about complementary and integrated practices used in premenstrual syndrome, who are in one-to-one communication with the patient, evaluate the individual as a whole, follow up the patient before the first discharge and consult. In line with the results of this research, midwives and nurses should conduct evidence-based studies on complementary and integrated practices used in premenstrual syndrome, receive training for complementary and integrated practices throughout education, and cooperate with the Ministry of Health to ensure that complementary and integrated practices are integrated into midwives and nursing. and in-service training programs in the profession.